60 KOPTEKS'J heer centraal staat. Ontpolderingsopties vragen echter zorgvuldige studie en bestuurlijke afwe ging, gelet op de ingrijpende gevolgen voor de Westerschelde zelf, het bestaande grondgebruik en de psychologische weerstand tegen het terug geven van land aan het water. Er is bestuurlijke moed voor nodig om zo'n omslag in ons denken en handelen te bereiken. Als je goed luistert naai de Schelde, dan kun je echter maar één ding con cluderen: de Schelde heeft recht op een ruimere jas! Binnendijkse natuurontwikkeling, de derde op tie, betreft het ontwikkelen van natuurtalent aan de boorden van het estuarium, en wel aan de binnenzijde van de dijk. Het gaat om het toevoe gen van met het estuarium samenhangende na tuurwaarden. Het heeft dus meer te maken met compensatie dan met herstel. Ook dit kan op een groot aantal plaatsen langs het estuarium. Bin nendijkse natuurontwikkeling komt, gelet op het halfnatuurlijke karakter, echter slechts ten dele te gemoet aan de hoofddoelstelling van het project. De gevolgen zijn evenwel minder ingrijpend voor het binnendijks gebied en de kosten zijn veel ge ringer dan bij ontpoldering. Tot slot Afsluitend wil ik nog eens benadrukken, dat de enige oplossing voor het bewaken van de nog aanwezige natuurwaarden in het Schelde ligt in het daadwerkelijk opzetten en uitvoeren van een integraal beheer. Een op het gehele stroomgebied gerichte aanpak van problemen moet hierbij cen traal staan. Vlaanderen en Nederland moeten de handen ineenslaan 0111 door de politieke grenzen heen te breken. Daarin past een herstelplan na tuur voor het gehele Schelde-estuarium van Gent tot en met het Zwin. Ontwikkelingen in beide landen moeten dan ook bij voorkeur zoveel mo gelijk parallel lopen en op elkaar worden afge stemd worden. In de brochure De Schelde, een stroom natuurtalent staat het zeer treffend ver woord: 'Tot vandaag is de Schelde in Vlaanderen en Zuidwest-Nederland nog steeds een natuur monument dat een internationaal kwaliteitslabel verdient. De Schelde is een vitale en lenige brok natuur, die volgens oeroude spelregels stroomt en werkt. Haar dynamisch karakter kon lang niet volledig in de boeien worden geslagen. De Schelde blaakt van natuurtalent'. Ik wil hier graag aan toevoegen: geef de Schelde meer vrijheid! De rivier is ziek en aangetast, maar blaakt van na tuurtalent. Laten we daarom alle zeilen bijzetten en nadenken over hoe verder om te gaan met dit natuurtalent. Laten we de Schelde vooral meer speelruimte geven, zodat zij weer van plezier kan gaan kwispelen, haar talent kan ontwikkelen en een onderkomen kan bieden aan al die planten, dieren en mensen die bij haar horen, zodat niet alleen wij, maar ook toekomstige generaties van haar schoonheden kunnen genieten. Het is voor Vlaanderen en Nederland de moeite waard dat volledig tot ontwikkeling te laten komen! (Dit artikel is een bewerkte en geactualiseerde versie van een voordracht die is gehouden bij de op 15 oktober 1995 te Antwerpen georganiseerde presentatie van de brochure De Schetcle. een stroom natuurtalent).

Zeeland | 1996 | | pagina 30