INZAMELINGEN verzameling terechtgekomen en waarom zijn ze aan de collectie toegevoegd? Aangezien er geen Zeeuwse krokodillen bestaan, kan in de vergelij kende anatomie in elk geval niet de oorzaak van lain aanwezigheid worden gezocht. Ten gevolge van de toenemende belangstelling voor uitgestorven diergroepen neemt de laatste jaren het aantal verzoeken om een bezoek te brengen aan cle verzameling beenderen toe. Vooral grote skeletdelen, zoals de krokodillen- schedels, zijn spectaculair en trekken veel aan lacht. Eén van de vele bezoekers was de heer A.J. Bom, die aan de Reptielenzoo Iguana in Vlis- singen is verbonden. Hij stelde vast dat de be wuste schedels hoorden bij volwassen exempla ren van een zeekrokodillensoort (Crocodylus porosus). Het bestuur van de Reptielenzoo gaf te kennen een plaatsje voor de schedels in zijn ge bouw te willen inruimen. De hoofdconservator van het Genootschap besloot daarop in 1995 aan liet bestuur van het Genootschap en van het Zeeuws Museum voor te stellen, de schedels in langdurige bruikleen aan cle Reptielenzoo af te staan, onder voorwaarde dat de bruikleennemer een restauratie zou laten uitvoeren. Die restaura tie bleek een omvangrijk karwei. Generaties tor ren en kevers hadden in verborgen holten een ei gen 'ecosysteem' opgebouwd. Preparateur W.J. Phaff had vele uren nodig voor cle restauratie en het resultaat van zijn werkzaamheden mag in drukwekkend worden genoemd. Afb. 3: Krokodillensche- del van het Genoot schap. 7 b Afb, 2: W.J. Pfaff met de door hem gerestaureerde kroko- dillenschedel. Een bezoek aan musea in en buiten Zeeland waar voorwerpen worden tentoongesteld zoals thans in cle Reptielenzoo maakt duidelijk hoe be langrijk het is cultuurbezit op verantwoorde wijze te bewaren en te beheren. De krokodillensche- clels getuigen bij uitstek van een rijk en boeiend verleden.

Zeeland | 1996 | | pagina 45