SIGNALEMENTEN 77 kerk in de dorpsgemeenschap uit te werken door de maatschappelijke activiteiten van de kerkelijke gemeenschap te behandelen. Doordat hierover slechts weinig archiefmateriaal bestaat, blijft de behandeling van dit aspect beperkt tot de sociaal religieuze betekenis van armenzorg en onderwijs door de kerkelijke gemeenschap in de negen tiende eeuw. De periode van de hervorming is een tijd met veel beweging en emotie. De Satisfactie van Goes en Zuid-Beveland van 22 maart 1577, een half jaar na de Pacificatie van Gent, had tot gevolg dat Goes en Zuid-Beveland het gezag van de Prins van Oranje moesten erkennen, maar ook dat de Rooms-Katholieke Kerk op het eiland ongestoord zou blijven. Dit vormde uiteraard een bron voor verdere spanningen. Het boek is opgedragen aan de grootvader van de auteur, koster Gerard Lepoeter, die in Annie M. G. Schmidts boek Domineesland genoemd wordt als de zwarte koster die het zwarte koffer tje op zondagmorgen kwam brengen aan de do minee in de zwarte toga en met de zwarte veter- schoenen. De behandeling van andere kosters, stokmannen, klokkeluiders en predikanten geeft een aardig beeld van de mensen in de kerkelijke organisatie. Als zoveel bladzijden over dezelfde kerk gaan, is het verfrissend dat de blik verruimd wordt door vergelijkingen met andere kerken, langlo pende ontwikkelingen en brede historische ka ders. Dat gebeurt met grote regelmaat: de afzon derlijke elementen worden in een breder kader geplaatst. Wanneer Lepoeter zich geheel op het werk van anderen baseert, vermeldt hij dat correct. Hij ci teert veel. maar de citaten zijn vaak niet puntig genoeg. Vooral in de eerste hoofdstukken wordt eigenlijk teveel letterlijk tekst van anderen aange haald, teiwijl de auteur het beter en vlotter in ei gen woorden had kunnen schrijven. Een citaat is slechts treffend als het op originele en intrige rende wijze iets aanduidt dat in eigen woorden en in modern Nederlands verloren gaat. Ook de titel zou voor een boek als dit toch iets anders gekozen kunnen worden. Geheimen wor den niet onthuld, tenzij men de onbekende histo rie een geheim zou willen noemen. De titel doet iets anders verwachten dan gebo den wordt. Dat doet overigens verder geen af breuk aan de imposante hoeveelheid feiten die de auteur heeft weten te verzamelen. Waarschijn lijk zou iedere kerkeraad zich een dergelijke pu- blikatie over zijn oude kerk wensen. Het boek is prachtig uitgevoerd. De illustraties zijn zorgvuldig uitgezocht en de kwaliteit is zeer goed. Het geheel is dan ook buitengewoon fraai, en de vormgever, M. de Goffau, heeft veel bijge dragen aan het succes van deze uitgave. J.L. Kool Adriaan Verhulst. Landschap en landbouw in middeleeuws Vlaanderen. Brussel, Gemeentekre diet. 1995. 194 blz., geïllustreerd met kaarten, foto's en grafieken. ISBN 90 5066 149 1. Prijs: BEF 2200. In een prachtig samengesteld boek geeft de Gentse emeritus-hoogleraar Adriaan Verhuist een bondig overzicht van de ontwikkeling van land schap en landbouw in Vlaanderen tijdens de Mid deleeuwen. Het boek telt zeven hoofdstukken, die over twee delen verdeeld zijn. Deel I geeft in vier hoofdstukken een overzicht van Kust-Vlaanderen. Veel aandacht besteedt de auteur aan de bedijkingen in het estuarium van de Ijzer en in de monding van het Zwin. Hoofd stuk 2 is aan de evolutie van het landschap van Zeeuwsch-Vlaand eren gewijd, en in het volgende hoofdstuk wordt de moernering in Noord-Vlaan- deren uitgebreid aan de orde gesteld. Het vierde hoofdstuk behandelt verschillende aspecten, zo als de lakennijverheid, de veeteelt, de duinver stuivingen en de verveningen. In Deel II wordt in drie hoofdstukken Binnen- Vlaanderen behandeld. Ook hier legt de auteur steeds verbanden tussen de evolutie van het landschap en de occupatie daarvan door de mens. Dit boek ontleent zijn belang niet aan nieuwe inzichten. Het moet eerder als de synthese wor den beschouwd van de resultaten van jarenlange navorsingen, die nu ook voor het grote publiek toegankelijk worden gemaakt. Ook de schitte rende verzorging van het boek zal de lezer veel voldoening geven. Uiteraard was het Gemeente krediet van België dit wel aan zijn stand ver plicht. De prachtige kaarten in het boek zijn zo groot afgebeeld, dat ook de details leesbaar zijn. Zo schittert op blz. 34-37 de Pourbuskaart van het Vrije van Brugge, waarop ook geheel weste lijk Zeeuwsch-Vlaanderen is te zien, in uitvouw baar formaat. Ook de zeer waardevolle kaart van de polders benoorden Zaamslag van Fr. Horen- bault uit 1569 op blz. 72-73 verfraait het boek in hoge mate. Verder is op blz. 81 een handig bijge werkte overzichtskaart van de moergebieden in oostelijk Zeeuwsch-Vlaanderen opgenomen. Tal van fraaie kleurenfoto's van diverse landschap pen in Vlaanderen maken het boek ook voor niet in geschiedenis geïnteresseerden tot een zeer aantrekkelijk bezit. Het boek wordt afgesloten door een beknopte bibliografie en een inhoudsopgave. Landschap en landbouw in middeleeuws Vlaanderen is rechtst reeks te verkrijgen bij het Gemeentekrediet, Dienst Verkoop, Pachecolaan 44, 1000 Brussel, België, of via de erkende boekhandel. Adrie de Kraker

Zeeland | 1996 | | pagina 47