40 BOERELEUK! iE, boren in 1905) liet zien, was zijn onmiddellijke reactie: 'Dat moet bij Boereleuntje geweest zijn, daar gingen mijn ouders ook altijd dansen toen ze jong waren'. Uit zijn verhaal bleek, dat Boere leuntje een etablissement op de Grote Markt in Goes is geweest, waar tijdens de kermis en an dere feestelijkheden boerenjongens en -meisjes kwamen dansen. Mijn vader bevestigde dat zowel protestanten als katholieken daar kwamen dan sen, zoals op het schilderij te zien is. Echt dansen had men natuurlijk nooit geleerd; ze hosten en sprongen maar wat, maar hadden veel plezier. Het ging er soms ruig toe: als het een boerenjon gen niet zincle dat een ander met zijn meisje danste, pakte hij zijn 'paeremes' en sneed de ve ter in de broekband van zijn rivaal door, zodat diens broek afzakte en de danspartij een ontijdig einde vond. De Goesse burgers kwamen daar niet: die dansten in het Schuttershof. Archiefonderzoek bevestigde het bestaan van het café op het adres Grote Markt 6 in Goes, waar nu Funtastic is gevestigd. Het café werd rond de eeuwwisseling gedreven door Pieter Jo hannes Maartense, geboren in Goes in 1853, en zijn vrouw Emma Theresia Hufkens, geboren te Axel in 1853- Het café, dat ook onder de naam 'De Vriendschap' bekend stond, heeft bestaan tot 1920, toen er een toonzaal van landbouwmachi nes werd gevestigd. Maartense had het café in 1891 overgenomen na de dood van Petrus Johan nes de Witte, geboren in Goes in 1815; diens we duwe Constantia Maria Francina Verbeek, gebo ren in Middelharnis in 1829, vertrok toen naar Roosendaal. Of het schilderij werkelijk een scène in dit café weergeeft, is niet meer met zekerheid te zeggen: de details laten een vergelijking met wat er van het toenmalige pand bekend is niet meer toe. Ze ker is dat een dergelijk gemengd gezelschap eer der tijdens feestelijkheden in Goes te verwachten was dan op één van de dorpen. Alleen in Hein- kenszand met zijn gemengde bevolking is mis schien ook wel door protestanten en katholieken gezamenlijk gedanst. Merkwaardig is evenwel, dat onder de eigenaren van het café in die tijc geen Leuntje voorkomt en dat zij ook niet van boerenafkomst waren. Toch heeft Boereleuntje echt bestaan. In hei: eerste kadastrale register van Goes van 1832 staat het café namelijk op naam van Leuntje van 't Westeinde, weduwe van Jan de Jonge. De Van 't Westeindes zijn een echte rooms-katholieke Zuid- Bevelandse boerenfamilie, en het ligt voor de hand aan te nemen dat we met Apollonia, in de volksmond Leuntje, de echte Boereleuntje gevon den hebben. Dit wordt bevestigd door nader ar chiefonderzoek. Apollonia Jacobse van 't West einde werd geboren op een boerderij in de Oude Kraaijert onder 's-Heer-Arendskerke, waar zij op 15 maart 1785 door de lanclspastoor werd ge-

Zeeland | 1996 | | pagina 6