DE HERVORMDE GEMEENTE TE ZOUTELANDE BEROEPT DR. H.F. KOHLBRUGGE 92 H. de Jong De geschiedenis van de Hervormde gemeente te Zoutelande onderscheidt zich niet van die van andei dorpsgemeenten. Dit betekent clat ze vrijwel alleen belangwekkend is voor hen die interesse hebben voc r plaatselijke kerkgeschiedenis. Toch is er in het verleden van Hervormd Zoutelande één gebeurtenis aa te wijzen die het belang van de regionale geschiedenis duidelijk, te boven gaat, namelijk het feit dat z als eerste Hervormde gemeente een beroep uitbracht op de omstreden theoloog dr. H.F. Kohlbnigge. Cr ze als kleine gemeente zich dit bewust is geweest, is niet duidelijk. Dat Kohlbnigge in latere tijd is erken als theoloog van zeergrote betekenis - cloor Karl Barth is hij bij voorbeeld aangemerkt als de enige m gentiende-eeuwse theoloog van het formaat van een reformator! - maakt, dat Zoutelande slechts om het simpele feit dat ze een beroep op deze man heeft uitgebracht, bekend is geworden bij landelijke kerkhv torici'Overigens moet gezegd worden, dat het hierbij niet ging om 'zomaar' het uitbrengen van een bt roep. Integendeel, het ging om een uniek gebeuren. Kohlbrugge heeft zelf aan het beroep grote waarde gehecht, omdat hij er een bewijs in zag dat hem uiteindelijk toch recht werd verschaft. Anderen hebbe 1 het ook zo gezien. Zij beschouwden het eveneens als een teken dat Kohlbrugge, najaren van onrecht matig buiten de Hervormde Kerk. gesloten te zijn, ten slotte toch werd geaccepteerd. In diverse publikc. ties wordt in deze zin over het door Zoutelande uitgebrachte beroep gesprokenOf dit echter juist is, de vraag. Nader onderzoek, wijst uit, dat het allerminst zeker is clat door dit beroep werkelijk, de den voor Kohlbrugge wercl geopend. In het navolgende wordt nader op een en ander ingegaan. H.F. Kohlbrugge Over Kohlbrugge, zijn leven, zijn kerkelijke posi tie, zijn theologie en zijn betekenis voor de gere formeerde theologie is een stroom van publika- ties verschenen die nog steeds toeneemt3. Hoewel wij zouden kunnen volstaan met naar deze geschriften te verwijzen, lijkt het in het ka der van dit artikel toch zinvol enkele gegevens over hem te vermelden. Hermann Friedrich Kohlbrugge (1803-1875) werd, na zijn studie te Utrecht, in 1826 hulppredi ker bij de Hersteld Evangelisch Lutherse Ge meente te Amsterdam. Reeds een jaar later werd hij, ten gevolge van een conflict met de plaatse lijke predikant D.R. Uckermann die hij van on rechtzinnigheid beschuldigd had, ontslagen. Hij zette daarna zijn studie te Utrecht voort, waar hij in 1829 promoveerde op een dissertatie over Psalm 45. Na bestudering van de geschriften van Luther en Calvijn koos hij voor de gereformeerde belijdenis. Toelating tot de Nederlandse Her vormde Kerk werd hem echter zowel te Amster dam als te Utrecht geweigerd. Alle inspanningen die Kohlbrugge daarna ondernam om toch het lidmaatschap van de Nederlandse Hervormde Kerk te verwerven, liepen op niets uit. Het Pro vinciaal Kerkbestuur weigerde stelselmatig, zon der opgave van redenen, Kohlbrugge toe te laten. Het was duidelijk dat men Kohlbrugge buiten de Hervormde Kerk wilde houden: een dergelijke 'onruststoker' was men kennelijk liever arm dan rijk. Ten einde raad ging Kohlbrugge ertoe over om de gevoerde correspondentie in de openbaar heid te brengen, door ze in boekvorm uit te ge ven'. Aan zijn situatie veranderde dit echter niets Mocht hij zich aanvankelijk gesteund weten door de mannen van het Reveil, hieraan kwam een einde nadat Kohlbrugge een leerrede gehou den had over Rom. 7:14. Deze preek vormde voor hemzelf een keerpunt in zijn leven en zijn theologisch denken. Sterk wordt erin naar voren gebracht dat in Christus de gelovige niet alleen rechtvaardigmaking, maar ook heiligmaking ont vangt. Door deze theologische zienswijze, waarop hij veel kritiek kreeg, met name var Izaak da Costa\ kwam hij meer en meer in een isolement terecht. Hoewel de Hervormde Kerk Kohlbrugge bleel weigeren en het voor hem een onmogelijkheid was om met de Afscheiding mee te gaan, bleel hij niet werkeloos aan de kant staan. In 1846 kwam er een verzoek uit Elberfeld om daar de evangeliebediening ter hand te nemen, waar hi op inging. In deze plaats ontstonden echter ook problemen. Gevolg was dat hij buiten de Evange lisch Reformierte Gemeinde kwam te staan. To predikant bevestigd was hij nog niet. In 1848 komt het echter wel zover. Kohlbrugge word dan bevestigd tot predikant van een zelfstandige 'Niederlandische Reformierte gemeinde' te Eiber felcl. Omdat er geen predikant was die hem in het ambt wilde bevestigen, werd hij geordend door zijn ouderlingen. Zijn positie bleef omstre den. Nederland had Kohlbrugge, niettegenstaande

Zeeland | 1996 | | pagina 14