8 VAN DER HAVE Kapelle bij Goes, 1 December 1879. Wij hebben de eer UEd. te berichten, dat wij een ven nootschap hebben aangegaan, ter uitoefening van het vak van in bovenstaande plaats, onder de firma: TAN DER HATE DE TOS. Tevens nemen wij de vrijheid ons aan te bevelen, tot bet leveren van Vrucht- en Woudboomen, -Coniferen, Rozen, Sier- en andere Heesters,- als ook tot het aanleggen van Buitenplaatsen, Eruittujnen, Boomgaarden enz. Met achting en aanbeveling ÜEdx. .Dienaren, H. A. De VOS tot NEDEEVEEN CAPPED. D. J. Van der HAVE. Afb. 3: Circulaire van 1 december 1879 waarin de start van het bedrijf bekend wordt gemaakt (raz, archief D.J. van der Have b.v.). laagkade aan de Oosterschelde. De pachter tracht via een advocaat tevergeefs aannemelijk te ma ken dat hij in aanmerking komt voor een schade vergoeding. In het pachtjaar 1878 verzoekt De Vos tot Nederveen Cappel om vermindering van pacht, wat hem niet wordt toegestaan. De moti vering van dit verzoek kennen wij niet. In de kohieren der hoofdelijke omslag van de gemeente Wemeldinge komt hij tussen 1875 en 1879 voor als 'landman'. In 1875 beloopt zijn aan slag 36 en in 1876 en 1877 67. In 1878 is hij ingedeeld in de 17de klasse, met een vermoede lijk inkomen van tussen 1.800 en 2.000. Hij wordt dan aangeslagen voor een bedrag van 57,'°. In zijn brief van 19 december 1878 verzoekt De Vos tot Nederveen Cappel, refererend aan zijn eerdere verzoek om vermindering van pacht: 'nu ontslag van pacht der Hofstede Stelhoeve. Liefst kreeg ik het tegen Maart a.s., mogt echter dezen tijd te kort zijn zoo is het mij tegen Maart 1880 ook welkom'. In de tekst van de notulen van de vergaderingen van de kerkvoogden bespeuren we een zekere opluchting dat men na vier jaar van deze pachter verlost kan raken. Een brief van 5 januari 1879, waarin de pachter aangeeft weer op zijn schreden te willen terugkeren en de pachtopzegging opnieuw te willen overwegen, wordt door de kerkvoogden niet serieus geno men en met een enkele opmerking afgedaan. Ge daan is gedaan! Uit zijn brief van 22 januari 1879, waarin hij de kerkvoogden duidelijk tracht te maken dat hem een vergoeding toekomt voor aan de woning aangebrachte verbeteringen, citeren wij: 'Mijne vurigste wensch is het, met Heeren Kerkvoogden en Notabelen als vrienden te scheiden, wars ben ik van alle onaangenaamheden Op 3 maart 1879 valt voor Hendrik Anthony het doek in We meldinge. Op die dag wordt door notaris J.L.H. Liebert te Goes op de hofstede Stelhoeve de openbare verkoping van de landbouwinventaris, inclusief de veestapel, gehouden. De opbrengst van deze verkoping bedraagt 6.067,1512. Per 13 maart 1879 wordt hij weer - nu met echtgenote en twee in Wemeldinge geboren kin deren - in het bevolkingsregister van de ge meente Kapelle ingeschreven13. Boomkwekerij in Kapelle In Kapelle is na een korte ziekte op 7 december 1877 de gemeentesecretaris J.J.CR. van der Bilt op 28-jarige leeftijd overleden. Zijn weduwe, zus ter van H.A. de Vos tot Nederveen Cappel, blijft achter met vier kinderen, waarvan de jongste nog geen maand oud is. De relatie van Hendrik An thony met de zeer vermogende en invloedrijke schoonvader van zijn zuster, mr. Boudewijn Ver- selewel van der Bilt, zal ongetwijfeld goed ge weest zijn. Vandaar ook dat hij met zijn gezin, na dat zijn zuster met haar kinderen op 20 september 1879 naar Den Haag vertrokken is, de daardoor vrijkomende woning aan de Biezeling- sestraat betrekt. Deze woning is eigendom van mr. B.V. van der Bilt". Het najaar van 1879 is ook de tijd waarin Da niël Johannes van der Have, geboren te Ooster- land op Duiveland op 8 november 1859, naar Ka pelle komt om zich daar als boomkweker te vestigen. D.J. van der Have had zijn opleiding ge noten aan de tuinbouwschool Linnaeus te Water graafsmeer, waar hij op 28 juni 1878 het diploma had behaald. Daarna verbleef hij enige tijd in Frankrijk om ervaring op te doen. De op grond van overlevering aangenomen aanvangsdatum van het bedrijf van de beide compagnons - 8 no vember 1879 - is niet te verifiëren. Deze datum is waarschijnlijk niet correct. De datum van vesti ging in de gemeente van Daan van der Have is volgens liet bevolkingsregister 27 december 187915- Ook ontbreken concrete gegevens over de totstandkoming van de relatie tussen H.A. de Vos tot Nederveen Cappel en D.J. van der Have; vol gens de overlevering heeft het echtpaar Labrijn- Van der Have te 's Gravenpolder (zwager en ou-

Zeeland | 1997 | | pagina 10