12 van der have Afb. 8: Het in 1885 door D.J, van der Have aangekochte pand, dat tegenover de boomkwekerij Gistelles aan de westzijde van de Biezelingsestraat was gelegen. Foto omstreeks I960 (raz, archief D.J. van der Have b.v.). met Aaltje Bakker zijn woonhuis Eureka zal bou wen en waar gaandeweg de echte bakermat van het bedrijf gestalte zal gaan krijgen, voor hemzelf èn voor de volgende generaties. Op 1 december 1885 wordt met de koopman Gerard Baas de overeenkomst gesloten waarbij het tegenover Gistelles aan de Biezelingsestraat gelegen woonhuis met schuur en erf wordt aan gekocht. Het oude, maar forse en degelijke pand, voorzien van een grote opslagzolder (de vroegere werkplaats van de aannemer Corn. Luijk), is een uitstekende plaats voor opslag en verhandeling van zaaizaden23. Wanneer in mei 1886 de lopende huurovereenkomsten aflopen, zal Daan de wo ning samen met het echtpaar Kosten ook als zo danig in gebruik nemen. Daniël Johannes van der Have bewees na en kele jaren al dat zijn bedrijf in Kapelle bestaans recht heeft, en méér dan dat. Het was een aan winst voor het dorp. Zuid-Beveland en vooral Schouwen-Duiveland, waar zijn familie woont, zijn het werkgebied geworden. En daar blijft het niet bij. Tot en met 1901 geven de jaarlijkse prijs couranten aan: Boomkwekerijen 'Gistelles' (op het dorp) en 'Eureka' (aan de Goessestraatweg) Kapelle bij Goes. Pas daarna worden de rollen omgekeerd. Blijft over de vraag of, alles overziende, de vie ring van het eeuwfeest van Van der Have niet het best gerelateerd had kunnen worden aan de da tum van 1 januari 1882. (Voor zijn spontane medewerking zijn wij dank verschuldigd aan ir. H.A.E. de Vos tot Nederveen Cappel te Zeist.) Noten 1. C.F. Roosenschoon, 100 jaar Van der Have 1879-1979. Kapelle 1979. 2. De persoonlijke gegevens over H.A. de Vos tot Nederveen Cappel zijn, voor zover niet anders vermeld, ontleend aan: 1, H.A.E. de Vos tot Ne derveen Cappel, De nakomelingen van Lodewijk de Vos (1676) (1971); 2. het archief van de fami lie De Vos tot Nederveen Cappel, in bezit van ir. H.A.E. de Vos tot Nederveen Cappel te Zeist; 3.

Zeeland | 1997 | | pagina 14