GENOOTSCHAPSVERZAMELINGEN 27 zijkapellen, bedroeg ter hoogte van de kooraan- zet 20 meter. De eerste fase dateert, afgaande op de afmetingen van de stenen (31 x 15 x 8 cm., respectievelijk 29 x 14 x 7 cm.), uit de late der tiende eeuw of het begin van de veertiende eeuw. De vergroting dateert uit de vijftiende eeuw. In het rechthoekig gesloten koor en net daar buiten werden resten van begravingen gevonden. In het schip werden restanten van gemetselde grafkisten in rode baksteen aangetroffen. De vele los aangetroffen bakstenen van hetzelfde formaat doen vermoeden dat zich meerdere gemetselde graven in de kerk hebben bevonden (zie afbeel ding 4). 1 ondsten een merk te zien, dat waarschijnlijk in de steen groeve werd aangebracht. Omdat de zerk scheef was weggezakt in de kreek, raakten de twee bo venhoeken bij de werkzaamheden beschadigd. De zerk werd met vereende krachten geborgen (zie afbeeldingen 6a en 6b)'1 en tijdelijk in de schuur van de terreineigenaar gelegd. Het was nodig de steen te conserveren, omdat hij gedeel telijk in het zoute water van de kreek had gele gen en zoutkristallen bij droging schade aan de steen zouden toebrengen. De gemeente Oostburg'1 stelde de financiële middelen voor res tauratie, conservering en plaatsing van de steen beschikbaar6, zodat de steen nu te zien is in de toren van de Nederlandse Hervormde kerk te Groede7. De steen zal in de toekomst voorzien worden van toelichting. A an de kreekoever werden in 1994 het skelet van een paard en vele scherven van veertiende-, vijf tiende- en zestiende-eeuws aardewerk gevonden (zie noot 1). De opmerkelijkste vondst is een grafsteen of loerzerk van 2,25 bij 1,50 bij 0,15 m (zie afbeel ding 5). Het betreft hier waarschijnlijk een Door- nikse hardsteen. De steen is voorzien van een randschrift, wapens en de symbolen van de vier evangelisten. Aan de zijkant is nog een deel van Historisch onderzoek. Onderzoek in archieven leverde informatie op over de kerk, de nederzetting en degene die on der de grafsteen werd begraven8. Om te beginnen de kerk en het dorp. In 1192 kreeg de bisschop van Doornik tijdens een rond reis door zijn diocees in de parochie Oostburg het verzoek van een delegatie uit de vicus Bei- derwan, om in Nieukercke een eigen kerk te mo-

Zeeland | 1997 | | pagina 37