genootschapsverzamelingen 31 zal beschermd worden voor toekomstig weten schappelijk onderzoek. Het gevolg van de ontdekking van de kerkfun- damenten is, dat op deze plaats de natuurvrien delijke oever er iets anders uitziet. Dit gedeelte is opgehoogd en de oever beschoeid, zodat het ge vaar voor afglijding van de funderingen is ver dwenen. De lengte-as van de kerk is gemarkeerd met twee houten palen. Noten 1. R. van 't Westeinde en B. Kennis. 2. Ommeloper van de Watering, Groede 1617, uit Collectie De Hullu, Rijksarchief in Zeeland, nr. 474, inv.-nr. 75. Opgezocht door R. van 't West einde. 3. Dank zij de snelle melding van de plaatselijke amateur-archeologen en de geweldige samenwer king die wij mochten ondervinden van de uitvoe rende instanties is hier nieuwe historische infor matie ontdekt, vastgelegd entegelijkertijd veilig gesteld voor de toekomst. Met dank aan J. Eilan der en R. Keyzer (landinrichtingsdienst), W. Maenhout (Waterschap 't Vrije van Sluis), J. van der Vorst (projectleider van de Grondmij), T. Mar tens (dagelijkse leiding project natuurvriendelijke oevers), firma Oomen (uitvoerder), dhr. Salomé (terreineigenaar), M. Provoost (kadaster), R. van 't Westeinde, B. Kennis en J. van Mierlo (Archeolo gische Werkgroep West- Zeeuws-Vlaanderen), L. Goldschmitz, L. Roelofsen, D. van der Linden en Ch. van Pamelen (awn, afdeling Zeeland), B. Oele en H. Hendrikse (pdb). 4. Met dank aan de aannemer, loonwerkers, ter reineigenaar, enz. 5. Met dank aan het College van Burgemeester en Wethouders van de Gemeente Oostburg, in het bijzonder wethouder De Ceulenaere, en W. van Vliet, de ambtenaar belast met monumentenzorg. 6. De restauratie, conservering en plaatsing in de kerk van Groede werden uitgevoerd door W. Voets van Bouwgroep Peters bv te Middelburg. 7. Met dank aan kerkvoogd H.J. Cysouw in Groede voor zijn medewerking. 8. Met dank aan R. van 't Westeinde en B. Kennis voor het onderzoek naar de archivalische gege vens. 9. Gottschalk i, opgezocht door B. Kennis. N.B: Nieuwkerke is hetzelfde als Groede-Oost, ook wel geschreven als Nieukerke, Nieuwerkerke of Nieükercke; Moer-of Moorkerke is het latere Groede. 10. Jansen en Van Dale, blz. 323: 'Nieuwkerke was een dorp, een half uur ten zuidoosten van Groede gelegen. Het ging te gronde bij de gewel dige inundatiën, omstreeks 1587 (vroeger?) in de zen oord bewerkstelligd en 't is uit de wateren nooit meer herrezen'. 11. Cf. Gottschalk. 12. Stukken uit archief Gent, opgezocht door B. Kennis. 13- Jansen en Van Dale: Uit de Ommelooper der Oude-Yvewatering, waar land genoemd wordt van de kerk en den disch van Nieuwkerke (fol. 228 en 240), van de Capelrie van Onze Vrouwe in Nieuwkerke (fol. 237 en 242) en Curaty van den pastoor) de Nieükercke - een vierkant bogaerdeken mette priesteragie (=pastorie) - tot aen de heerwech, daer de prochiepape nu woont (fol. 282). Fol. 236 en fol. 274 vermelden kerkhof en dorp: 'De kerk moet ten noorden of noord westen in het dorp gestaan hebben, als wij deze aanwijzing op fol. 284 wèl begrijpen: "in 't dorp van Nieükercke aen de noordzijde van den kerckhove -ende is den noordwesthouck van den dorpe van Nieükercke, ende is den loop daer de molen in staet"'. Literatuur Brand, K.J.J. 'De ontwikkeling van het polder landschap in de vier ambachten en omringend gebied' in: A.M.J. de Kraker, H. van Royen en Marc E.E. de Smet, Over den Vier Ambachten; 750 jaar keure, 500 jaar Graaf Jansdijk. Klooster- zande 1993, p 4-61. Gottschalk, M.K.E. Historische geografie van Wes telijk Zeeuws-llaanderen tot de Sint-Elizabeths- vloed van 1404. Assen/Dieren 21983. Jansen H.Q., J.H. van Dale. Bijdragen Oudheid kunde en Geschiedenis van Zeeuws-Vlaanderen. Middelburg 1858 (derde deel).

Zeeland | 1997 | | pagina 41