signalementen 39 tarisaties van Wim Kuys. Maar het is een mooi boek, niet om direct uit te lezen, maar om veel in te bladeren en op te zoeken. Een Verkade-album over Zeeland, wie zou dat niet willen hebben? A.J. Beenhakker Liedjes van het Zeeuwse land. Uitgave boek en compact disc ter gelegenheid van de week van het Zeeuwse boek 1996 door de gezamenlijke Zeeuwse boekhandels, isbn 90.72138.65.1, 48 blz. Prijs boek: 9,95; prijs cd: 14,95. In de week van het Zeeuwse boek (30 oktober tot en met 9 november 1996) werd een compact disc op de markt gebracht met achttien liedjes van tien Zeeuwse zangers. De artiesten worden in een bijgaand boekje geïntroduceerd, vergezeld van een fotoportret en de liedjesteksten. Het boekje werd bij besteding van 25- of meer ca deau gedaan. Zowel boekje als cd zijn nu los ver krijgbaar; ongetwijfeld hebben zij ook al hun weg naar het Provinciehuis gevonden! Een leuk idee. De uitstekende opnamen ko men uit het archief van Omroep Zeeland en bie den de luisteraar een zeer gevarieerde kennisma king met de Zeeuwse kleinkunst. Zo zijn alle genres tegenwoordig: de meezinger 'Puuten', die Engel Reinhoudt samen met het publiek van een dialectdag in Kapelle ten gehore brengt, de 'Cad- zandse Blues' van Ries de Vuyst, of 'Ille' van de Heinkenszandse rockband Surrender. Het bijbe horende boekje is leuk wat betreft achtergrondin formatie over de artiesten, maar de opgenomen liedjesteksten voegen niet veel toe aan wat we op de cd horen. Ze verduidelijken in elk geval niets, integendeel zelfs: het opgeschreven dialect maakt het juist onnodig ingewikkeld. Wanneer een dialect, dat altijd slechts een spreektaal is ge weest, op schrift wordt gesteld, levert dat gekun stelde semi-fonetische samenstellingen op: er staat bij voorbeeld 'geboartegrond' waar gewoon 'geboortegrond' wordt gezongen, 'ut' waar "t' wordt bedoeld en 'un' waar je op de cd gewoon 'een' hoort. Een zin als 'je teejuh die hitterof' wordt pas duidelijk wanneer je de gezongen tekst hoort (je teen die gaat eraf). Het is precies zoals Adrie Oosterling het zegt in Liedjes van het Zeeuwse land: 'Een taal of dialect is een levend organisme dat een eigen leven leidt en niet kunstmatig in leven gehouden kan wor den'. Om het dialect te behouden, zijn er mijns inziens maar twee oplossingen: bewaren wat er is met behulp van geluidsdragers (daarom is deze cd zo'n goed initiatief) en, om met Engel Rein houdt te spreken, 'bluve proate'. Daar zou ik nog aan toe willen voegen: 'as de mensen 't mè nie op gaen schrieve'. Tiny Polderman Licht Zeeuws [bijdragen van Rinus Ferdinandusse, André van der Veeke, Isaac Faro, Hans van den Waarsenburg, Lou Vleugelhof, Jan J.B. Kuipers, Ed Leeflang, Bram le Clercq, Andreas Oosthoek, Carolijn Visser, Herman Kakebeeke, Kees Slager, William Rothuizen, Laurens Geerse, Hans Verha gen, Jan Bee Landman, Johanna Kruit, Meindert Inderwisch, Raats). Redactie: M.C.S. Raats, J.J.B. Kuipers en A.J. van der Veeke. Uitgeverij adz, Vlissingen mei 1996. isbn 90-72838-15-7. Enige jaren geleden (ver)scheen Zeeuws Licht, nu Licht Zeeuws, ditmaal ter gelegenheid van het tienjarige bestaan van het literair tijdschrift Ballu- strada, zoals wat verscholen in het colofon wordt opgemerkt. Deze bundel bevat twintig korte ver halen en gedichten. Vele daarvan zijn nostalgisch getint - het gemis van de jaren zestig en zeventig - en wie daar gevoelig voor is, kan ze met ge noegen lezen. Of men de bundel als geheel een succes vindt, is grotendeels een kwestie van smaak. Het stuk van Carolijn Visser vond ik aar dig (slot: 'Middelburg heeft nu een Hema, een McDonald's, een Blokker en zelfs de Kwantum Hallen heeft er onlangs een filiaal geopend. Er zijn hasj-coffeeshops en er wordt methadon vers trekt aan Zeeuwse junks. Middelburg lijkt nu pre cies op de rest van Nederland. De deltawerken zijn eindelijk voltooid.'). Ook het commentaar van Lou Vleugelhof op Boutens' prachtige ge dicht 'Nacht-stilte' is goed getroffen. Licht Zeeuws ontsnapt niet overal aan het euvel dat veel mo derne literatuur zo onuitstaanbaar maakt: het eeu wige gevroet in en gezanik over relaties. Het hoort erbij. Een pluim voor Bert Gerestein, die te kent voor de fraaie vormgeving en het Nescio- achtige nawoord. F.F.X. Smulders

Zeeland | 1997 | | pagina 49