74 CRUCQ Afb. 3: Kaart van de door Abraham Crucq ondernomen reizen (schets auteur). derweg is naar Noordoost-Indië zonder één brief te ontvangen. Wat een eenzaamheid moet hij hebben gekend: hij schrijft geen vriend te hebben om mee te praten! Hij is gelukkig wanneer hij oude brieven van zijn geliefde herleest en zo pro beert haar aanwezigheid op te roepen. Zijn brieven zijn in hoofdzaak godsdienstige beschouwingen die zijn twijfel en onzekerheid la ten zien. Zijn zondebesef is zo groot, dat de ge nade, waarvan hij kennis heeft, voor hem slechts een hoop is en geen zeker vertrouwen. Aan wal Helaas weten wij over zijn verdere leven vrij wei nig. Hoelang hij gevaren heeft, is onbekend. Wel weten wij, dat hij in 1872 op 42-jarige leeftijd als kolenhandelaar voor 595 een huis, tuin en pak huis koopt in de Seisstraat Q 14, 15 te Middel burg. Wat voor mensen hij en zijn vrouw waren, kan bovendien blijken uit een verklaring van zijn schoonmoeder uit 1873. Omdat zij zo goed voor haar en haar blinde dochter hebben gezorgd na de dood van haar man, moet de doos met fami- liehandwerken van grootmoeder Ball in hun bezit blijven9. Op 5 maart 1896 overlijdt Abraham Crucq op 66-jarige leeftijd en neemt zijn vrouw als koop vrouw het huizenbezit over, waaruit blijkt dat zij de zaak nog verder heeft geleid. Wij zouden vooral graag willen weten hoe het met zijn gods dienstig leven verder is gegaan, maar daarover is ten gevolge van de verbranding van de kerkelijke archieven in 1940 niets te vinden. In het familie archief Ball is alleen een exemplaar van de Ro meinen-brief met een voorwoord van Maarten Luther bewaard gebleven, waarin Abraham in 1873 zijn naam heeft geschreven'". Misschien kan het bewaren van juist dit ene boek - het boek van sola gratia - iets zeggen over de weg die zijn geloof verder is gegaan. Abraham Bourgon Crucq paste godsdienstig gezien in zijn tijd, maar als kapitein èn dominee aan boord was hij een opmerkelijk figuur. (Mijn dank gaat uit naar de medewerkers van het Gemeentearchief Middelburg voor hun assisten tie. In het bijzonder dank ik mevrouw Anneke van Waarden-Koets, die mij als lid van de Werk groep Stadsgeschiedenis Middelburg op de dag boeken attent maakte.)

Zeeland | 1997 | | pagina 44