Koninklijk Zeeuwsch Genootschap der Wetenschappen Kousteensedijk 7 4331 JE Middelburg Telefoon 0118-654347 Postgirono. 2830145 Amrobankno. 47.70.40.837 Aan belangstellenden in de geschiedenis van de pers en in de geschiedenis van Zeeland NIEUWE UITGAVE IN DE SERIE WERKEN FREDER1K VAN SORGE EN DE VLISSINGSCHE COURANT (1839-1843) door J.C. Schouwenaar Het Zeeuwsch Genootschap zal begin volgend jaar bij voldoende belangstelling in de serie Werken boven staande studie over de Vlissingsche Courant uitgeven. De geschiedenis van de pers in Zeeland is aan het begin van deze eeuw door H.P. Abrahams beschreven in zijn studie De pers in Zeeland. Daaruit komt een beeld naar voren van regionale, van tijd tot tijd fuserende nieuwsbladen waarvan het belang zich niet verder dan de betreffende regio of de provincie uitstrekte. De Vlissingsche Courant maakte daarop een tijd lang een uitzondering. Onder het redacteurschap van Frede- rik van Sorge werd de krant in de jaren 1839-1843 een landelijk gezaghebbend nieuwsblad dat invloed had op de publieke opinie. In deze jaren speelden belangrijke zaken. De Belgische opstand eindigde in een échec voor koning Willem 1 en had een enorme toename van de staatsschuld tot gevolg. Er was een luide roep om verandering in het staatsbestel die leidde tot een nieuwe grondwet. Van Sorge etaleerde over deze zaken zijn mening in de Vlis singsche Courant. Deze episode uit de geschiedenis van de Vlissingsche Courant is thans uitvoerig beschreven door drs. J.C. Schouwenaar in een studie onder bovenstaande titel. Het werk heeft de volgende hoofdstukken: 1. De Vlissingsche Courant, enkele achtergronden. 2. Aandacht trekkende financiële oppositie. 3. Ministeriële verantwoordelijkheid en rechtstreekse verkiezingen. 4. Strijd voor een liberale grondwetsherziening. 5. Wisselend getij: de Vlissingsche Courant tijdens de eerste jaren van Willem II. 6. Armoede en vooruitgang. 7. Conflicterende opvattingen: De Vlissingsche Courant versus het Algemeen Handelsblad. 8. Collaboratie met de ministeriële pers. Deze uitgave zal ca. 120 pagina's omvatten. De prijs bij verschijnen zal 30,- bedragen; bij voorintekening wordt een korting van 20% gegeven en bedraagt de prijs 24,-. Voorintekening kan plaatsvinden door inzending van de strook onderaan dit blad bij het secretariaat van het Genootschap: Kousteensedijk 7 4331 JE Middelburg. Wij bevelen deze boeiende studie gaarne bij u aan. Ondergetekende (naam) (straat) (pc woonplaats) tekent hierbij in opex. van de studie Freclerik van Sorge en de Vlissingsche Courant 1839-1843). (plaats)(datum)(handtekening) Inzenden bij het secretariaat van het Genootschap: Kousteensedijk 7, 4331 JE Middelburg.

Zeeland | 1997 | | pagina 11