WESTHOVE 93 Afb. 3: De oranjerie in 1994, vlak voor de aanleg van de tuin. sterk verland doordat in de loop van de tijd een dikke bladmassa in het water terecht was geko men. De oevers van de waterpartijen waren be groeid geraakt met houtopslag. Deze begroeiing heeft de verlanding van de waterpartijen in de hand gewerkt en de kenmerkende doorzichten aan het oog onttrokken. Door een combinatie van bladval en sterke beschaduwing waren bo vendien de natuurwaarden van de waterpartijen nagenoeg verdwenen. Met uitzondering van het deel direct achter het kasteel, dat vrijwel geheel was dichtgegroeid, was het terrein binnen de gracht de laatste decennia voor landbouw benut. Het kasteel zelf was dooi de houtopslag vrijwel onzichtbaar geworden. De visuele band tussen het kasteel en de polder be stond niet meer. Achter de oranjerie waren res tanten van een boomgaard zogenaamde half- stambomen van oude fruitrassen - aanwezig. De vitaliteit en de staat van onderhoud van de bo men waren slecht. In tegenstelling tot het parkge deelte van Westhove kwamen op het terrein bin nen de gracht geen stinzenplanten voor. Programma van eisen Het Zeeuws Biologisch Museum verlangde dat de tuin met een aantal duidelijke thema's werd inge richt. die verband moesten houden met het Zeeuwse landschap en de Zeeuwse natuur. Van ouds weerspiegelt een heemtuin streekgebonden natuur- en landschapswaarden, die in Zeeland in hoge mate aan de landbouw zijn gekoppeld. Voorgesteld werd dan ook, landbouw als een be langrijk thema voor de tuin te gebruiken. Het tweede hoofdthema voor de aanleg van de tuin waren vlinders, fascinerende insecten die een lust voor het oog zijn. Hiermee kon ook een koppe ling met het gebied van de manteling worden ge legd. Ook het bedreigde bestaan van vlinders rechtvaardigt aandacht voor deze diersoort. De wens om tot een goede afstemming met het herstelplan van kasteel Westhove te komen leidde tot de eis, dat de inrichting ook historisch verant woord moest zijn: de sfeer van de buitenplaats moest ook in de Hortus Zelandiae voelbaar zijn. De geringe middelen die voor de aanleg van de tuin beschikbaar waren, hebben de aspiraties niet getemperd; een bezoek aan de tuin moet een bijzondere gebeurtenis zijn, waaraan bezoe kers graag ruchtbaarheid geven; de tuin, zo was de bedoeling, moet uitgroeien tot een begrip in de streek en zo een waardevolle aanvulling vor men op hetgeen Walcheren de toerist te bieden heeft. Algemeen In de directe omgeving van kasteel Westhove en de oranjerie is het zeventiencle-eeuwse basispa troon nog aanwezig. Uitgaande van het histori sche karakter is een raamwerk voor de Hortus ontworpen dat bestaat uit een stelsel van lindebe plantingen waaraan de hoofdontsluiting van de tuin is gekoppeld. Belangrijkste element van het stelsel en daarmee van de Hortus als geheel is een vierkant ter grootte van 65 bij 65 meter. Het vierkant is opgebouwd uit negen kleinere vier kanten van ca. 25 bij 25 meter, waarin de negen thematuinen van de Hortus zijn gesitueerd. In de bermen van het stelsel van lindebomen worden op grote schaal stinzenplanten (sneeuwklokje, daslook, boshyacint, boerencrocus en winteraco- niet) aangeplant.

Zeeland | 1997 | | pagina 17