94 WESTHOVE Afb. 4: Het kasteel Westhove in 1994, grotendeels aan het zicht onttrokken. De entree tot de Hortus wordt gevormd door het 'ontvangstplein'. Hierop is de oude muurkas opgenomen, waartegen het vlinderpaviljoen is gesitueerd. Voor het vlinderpaviljoen is een af zonderlijk ontwerp - een serreachtige constructie - gemaakt. Hierin schuilt een verwijzing naar het vroegere gebruik van de muur als muurkas. In het paviljoen wordt uitleg gegeven over vlinders en kan de schoonheid van de vlindersoorten worden getoond. Ook de bedreigingen waaraan vlinders in Nederland blootstaan komen aan de orde. De ontwikkeling van rups tot pop en vlin der wordt met levend materiaal in beeld ge bracht. Het paviljoen verwijst naar hetgeen over vlinders in de Hortus zelf te zien is, waarbij bij zondere aandacht voor de vlindertuin wordt ge vraagd. Op het plein worden bankjes geplaatst, en in formatiepanelen geven tekst en uitleg over de verschillende facetten van de Hortus Zelandiae. Het plein is, gelet op de ligging nabij de oranje rie, de integratie met het vlinderpaviljoen en de voorgestelde inrichting, bedoeld als een ontmoe- tings- en vertrekpunt voor verkenningen en ex cursies door de Hortus. Het plein wordt aan de ene kant begrensd door de lindebomen en een beukenhaag en aan de andere kant door de oran jerie. Het ligt ook symmetrisch ten opzichte van de oranjerie, geheel conform de uitgangspunten in de zeventiende eeuw. Ogenschijnlijk blijft de symmetrische situatie bij betreding van de Hortus zelf bestaan. Links en rechts van de lindelaan be vinden zich gelijkvormige vierkante waterpartijen. De westelijke waterpartij maakt deel uit van een weide waarin schapen grazen en zich een hoog- stam-fruitboomgaard bevindt. De weide is via een klaphekje toegankelijk. Fruitbomen, schapen en waterpartij kunnen van nabij worden bekeken. Tussen de westelijke waterpartij en de omgrach- ting wordt met behulp van moeras een milieu vriendelijke oever tot ontwikkeling gebracht. De oostelijke waterpartij behoort tot de reeks van thematuinen binnen het grote vierkant. De thematuinen houden zo veel mogelijk ver band met de twee hoofdthema's van de Hortus Zelandiae: landbouw en vlinders. De volgende thematuinen zijn aangelegd: watertuin, akkertuin. dijktuin. moerneringstuin, moerastuin, boerderij- tuin, insectentuin, vlindertuin en duintuin. In alle tuinen worden zo veel mogelijk waardplanten voor vlinders opgenomen, terwijl de akkertuin. de moerneringstuin en de boerderijtuin een di- Afb. 5: De ontwerptekening van de nieuwe tuin.

Zeeland | 1997 | | pagina 18