WESTHOVE 97 ven lang. Het duurt even voordat bomen en ha gen de gewenste beschutting en beslotenheid ge ven. Een bouwkundig architect heeft het wat dat betreft gemakkelijker dan een landschapsarchi tect: een gebouw is na de oplevering af en het resultaat kan volledig worden beoordeeld. Van de periode van vijf jaar zijn pas twee jaar verstreken, twee jaar van intensief onderhoud met een kleine, enthousiaste ploeg mensen. Het onkruid groeide aanvankelijk hevig in de overal geroerde grond. Even heeft het ernaar uitgezien dat men de situatie niet de baas kon. Er is echter hard ge werkt en het resultaat van de inspanningen be gint na de moeilijke start zichtbaar te worden. Beheersdoelstelli ngen Zoals het begrip heemtuin al aanduidt, zijn in het ontwerp zowel cultuurlijke als natuurlijke aspec ten verwerkt. Kunnen beide aspecten in de rela tief kleine thematuinen (20 x 20 meter) tot hun recht komen, en wat is hierbij de rol van het be heer? Een cultuurlijke tuin als de boerderijtuin kan betrekkelijk eenvoudig op een oppervlak van vierhonderd vierkante meter worden aangelegd. Het beheer is traditioneel en van de schoffel wordt veel gebruik gemaakt. Bij de tuinen met een natuurlijk karakter ligt dit anders. Vooral in de duintuin, de moerneringstuin, de dijktuin en de moerastuin moeten kunstgrepen worden toe gepast om de gewenste natuurwaarden te ont wikkelen en te behouden. Zo zal het duinzand in de duintuin met een zekere regelmaat moeten worden ververst; alleen daardoor kan het beeld van een pionierduin zonder directe zee-invloed behouden blijven. De dijk in de dijktuin is in oppervlak slechts een fractie van een werkelijke dijk. Op een klein oppervlak moet een groot scala van de typische Zeeuwse dijkflora getoond worden. Wachten op een natuurlijke successie is in deze kunstmatige omstandigheden onmogelijk. Ook hier zijn kunst grepen noodzakelijk. Ten eerste moeten de wilde planten (afkomstig van heempla nt kwekerijen worden aangeplant. In aanvulling daarop kan met inheems materiaal worden bijgezaaid. Vervol gens biedt het inbrengen van Zuidlimburgse mer gel goede mogelijkheden voor het instandhouden van de dijkflora. Mergel is kalkrijk en spoelt niet gemakkelijk uit. Door de mergel onregelmatig aan te brengen ontstaan gradiënten kalkrijkdom, wat de variatie in de flora ten goede komt. In de moerneringstuin wordt op kunstmatige wijze zout ingebracht. Een kunstoffolie onder de grond zorgt ervoor dat het zout niet uitspoelt, waardoor zoutminnende planten zoals zeeaster zich kunnen handhaven. Het gaat bij deze beheersmaatregelen vaak om Afb. 8: De brug in de watertuin in aanbouw. een subtiele balans, die in de onderhoudspraktijk ontwikkeld moet worden. Ingrepen gericht op de gewenste plantensoorten zullen in alle thematui nen ook op termijn noodzakelijk blijven. De na tuur van de thematuinen kan gezien worden als een bijzondere vorm van cultuurlijke natuur, die afhankelijk blijft van de mens. De natuur van het extensieve deel van van de heemtuin geldt als meer traditionele cultuurlijke natuur. Wanneer de knotwilgen en meidoorns voldoende zijn uitge groeid, zullen, net als in veel Zeeuwse natuurge bieden, schapen het onderhoud overnemen dat nu nog met een maaimachine gebeurt. Wie de tuin in eerste jaren na aanleg heeft be zocht, moet over enkele jaren beslist nog eens te rugkomen; de effecten van het beheer zullen dan zichtbaar zijn. Noten 1. Het panorama bevindt zich in het Scheepvaart museum van Antwerpen, waar het echter niet is tentoongesteld.

Zeeland | 1997 | | pagina 21