116 GENOOTSCHAPSVERZAMELINGEN Afb. 4: Tekening door N. Muys van de tafeldecoratie bij het Alliantiefeest met Frankrijk gehouden in Rotterdam op 24 april 1786. Gemeentearchief Rotterdam. was de belangstelling, dat charitatieve instellingen die bij een jubileum een feestmaal aanrichtten, op deze wijze vaak nog een aardige duit aan toe gangsgelden overhielden. In openbare gebouwen mocht de burgerij meestal gratis komen kijken. Zo mochten de burgers van Goes op 21 maart 1777 vierentwintig uur voor de aanvang van de maaltijd ter herdenking van de Alteratie van Goes het suikerwerk, dat opgesteld stond in de vier schaar van het stadhuis, alvast komen bewonde ren12. Dat men in groten getale toestroomde, hoeft niemand te verbazen. Over de vormgeving van het suikerwerk, dat vol historische verwijzin gen zat. was duidelijk lang nagedacht. Het mid denstuk bestond hier uit een grote tempel, waar van de basis de plattegrond van Goes voorstelde, met in het centrum de stedemaagd in een om heinde tuin. Naast haar lagen twee boeken: de bijbel en het stedelijk privilegeboek. In haar ene hand hield zij een speer, de andere stak zij uit naar de geharnaste figuur van Willem van Oranje, die haar de hoed der vrijheid aanbood. Even bui ten de tuin trof men een Spaanse krijgsknecht met halsboei en juk, geflankeerd door twee kin dertjes, de ene met een voetboei, de ander met een hoorn des overvloeds. Ter weerszijden van de grote tempel waren 'in ene vrij aanmerkelijke lengte' bloemparterres met de producten van Zuid-Beveland te zien, aan beide uiteinden afge sloten door erebogen, die op het jaar 1577 be trekking hadden. Deze keer was er wel een Zeeuw aan het werk geweest, en wel de Middel burgse suikerbakker De Feyter, die voor zijn in spanningen 300 ontving. Tafeldecoraties met een polit ieke boodschap Toen de Republiek op 10 januari 1785 een ver bond met Frankrijk sloot, was dit in het hele land het sein tot het houden van feestmaaltijden waarin de nieuwe politieke stellingname steeds in de decoratie benadrukt werd13. Nadat op 27 janu ari 1786 in de Amsterdamse Doelen de spits was afgebeten, volgden vele steden. Steeds weer ver schenen hierbij grote tempels op tafel, waarin de Franse vorst en cle Nederlandse maagd elkaar de hand gaven. Ter weerszijden kwamen thema's als 's lands recht, de vrije zeevaart, de burgerlijke vrijheden, de welvaart en Nederlandse vrijheids strijders als Oldenbarnevelt en Van der Capellen aan bod. Ook in Zeeland, hoewel traditioneel zeer prinsgezind, deden diverse steden mee. Op 20 april was het feest in Zierikzee, waar in het Heerenlogement gedineerd werd. Een prachtige tempel, zes voet lang. vier voet breed en zes voet hoog, en verlicht met vierhonderd lampions, vormde hier het middelpunt van cle decoratie. De

Zeeland | 1997 | | pagina 44