G KNOOTSCH APSVERZAMELINGEN 117 v apens van Zeeland. Zierikzee en de Franse lelie flankeerden de faam, die bovenop het bouwwerk de roem van de alliantie blies. Binnen stonden evenals in Amsterdam de Franse vorst en de Ne derlandse maagd onder het Alziend Oog, dat anuit de koepel stralen van spiegelglas naar be reden zond. Om de tempel heen waren allerlei innebeelden te zien. variërend van de door Frankrijk gevoede kunsten en wetenschappen tot de verwachte opbloei van de visserij, en vaten beschilderd met de namen van de Franse wijn provincies. Het meeste indruk maakte echter het jachtje dat op tafel enige schoten loste! De deco ratie in Goes volgde zes dagen later hetzelfde stramien. Ook hier was een fraai geïllumineerde tempel met de gebruikelijke verwijzingen opge steld. De Axe/se maaltijden oen de Axelse commissie van ontvangst zich in i 785 over de maaltijd voor de stadhouder boog en besloot een dessert 'toepasselijk op de tijts imstandigheden' bij suikerbakker De Feyter te bestellen, sloot men daarmee dus aan bij een wijd en zijd verbreide trend. De wijze waarop de tafel versierd werd, diende duidelijk het hoogte- I mnt van de dag zijn en het feit dat men zich tot De Feyter wendde, wijst erop dat men zich van het belang hiervan bewust was. In Axel werd in 786 geen alliantiemaaltijd gehouden. Op 17 juli an dat jaar vierde men echter vol overgave het feit dat de stad 200 jaar geleden door prins Mau- rits van het Spaanse juk bevrijd was". Van heinde en ver kwam men naar Axel om deze feestdag mee te maken. Om half acht 's morgens werd op de Markt onder tromgeroffel de speer met daarop de vrijheidshoed en een vlag aan een gereed staande paal bevestigd, waarna burgemeester Paulus zijn toespraak hield. Een gedenkdienst in de kerk, een concert en vuurwerk voor de burge rij stonden op het programma, maar het belang rijkste moment van de dag was toch het diner voor vijftig genodigden in het stadhuis. Men toastte hierbij uitgebreid op de vrede, de vrijheid en de alliantie met Frankrijk, en we kunnen ge voeglijk aannemen dat ook in de tafeldecoratie op deze thema's werd gezinspeeld, al is dat van de in de Zelandia bewaarde tekening niet af te lezen. Deze betreft namelijk de opstelling van de schotels tijdens een tussengang. Het deze keer door de Middelburgse suikerbakker C. Koster ge leverde dessert zal zonder twijfel een tempel ver beeld hebben met daarin toespelingen op het juk van de Spaanse overheersers, alsmede zinnebeel den op de alliantie met Frankrijk. Misschien had men de suikerbakker opdracht gegeven passages uit de toespraak van burgemeester Paulus als lei draad te gebruiken. Zijn gedragen zinnen als 'De privilegiën en rechten der Burgeren werden niet gekend maar vertrapt, en de ketenen van slaver nij waren aan de halzen der bewoners van deze stad geklonken' zouden zich uitstekend voor uit beelding in suiker hebben geleend. Heel uitge breid zal het niet geweest zijn: de memorie van onkosten vermeldt slechts een betaling van 2.6.4. Afb. 5: Tekening van cle opstelling van de schotels lijdens een van de gangen van de herdenkingsmaaltijd te Axel op 17 juli 1786. RAZ, ZG ZJ III, 261.

Zeeland | 1997 | | pagina 45