SIGNALEMENTEN 119 Dominique Colen en Denise Willemstein: Ferdi nand Hart Nibbrig 1866-1915 Zwolle 1996. 144 blz.. 102 afb., deels in kleur, isbn 90 400 9849 2. Prijs: 45,-. Annick Rootsaert: Zomers in Zoutelande; Ferdi nand Hart Nibbrig in Zeeland, Middelburg 1997 (Zeeuwse Katernen 13). 32 blz., 16 afb., deels in kleur, isbn 90 74517 06 4. Prijs: 15,-. De Nederlandse schilderkunst uit het begin van deze eeuw mag zich momenteel in een grote be langstelling verheugen. De grote musea spannen zich in om mooie tentoonstellingen te organise ren, er worden prachtige boeken uitgegeven en ook het Zeeuws Museum en het Museum Marie Tak van Poortvliet leveren een bijdrage aan deze revival. En terecht, want het was een spannende periode waarin schitterende dingen zijn gemaakt, ook in Zeeland. Eén van de schilders die hernieuwde belang stelling krijgen, is Ferdinand Hart Nibbrig. Het Singer Museum in Laren wijdde vorig jaar een grote tentoonstelling aan zijn werk, ter gelegen heid waarvan het boek van Colen en Willemstein i s verschenen. En deze zomer is zijn Zeeuwse werk in Domburg te zien, begeleid door een boekje in de serie Zeeuwse Katernen. Hart Nibbrig stamde uit een gegoede Amster damse familie. Toch heeft hij het niet altijd ge makkelijk gehad, en het is dan ook geen wonder dat hij blij was met opdrachten voor kalenders, boekverzorging, schoolplaten en reclame voor fietsen (hij was in zijn jonge jaren een fanatiek wielrenner). Hoewel hij al vroeg kennismaakte met het werk van Van Gogh en de impressionis ten, duurde het lang voordat hij zijn 'modderige periode' (in zijn eigen woorden) kon afsluiten. Pas rond 1895 breekt de zon door in zijn land schappen. Sinds die tijd behoorde hij tot de beste landschapsschilders. Zijn landschappen zijn stra lend van kleur en vol van ruimte. Ze zijn veelal niet stippels of kleine toetsjes geschilderd. In zijn andere werk, vooral portretten van arbeiders en arme lieden, bleef hij tot 1912 gedemptere kleu ren gebruiken. Hoewel Hart Nibbrig zijn vaste basis in Laren had, hield hij van de zee. Al in 1904 deed hij po gingen om een onderkomen op Walcheren te vinden, maar pas in 1910 liet hij een zomerhuisje in Zoutelande bouwen (het staat er nog steeds), en sindsdien kwam hij er met zijn gezin elke zo mer terug, tot zijn vroege dood in 1915. Zijn keuze voor de Zeeuwse kust bleek een goede greep. Nibbrig was in Zoutelande gelukkig en productief. Voor zijn motieven hoefde hij niet ver van huis: de meeste landschappen zijn op minder dan tweehonderd meter van zijn huisje tot stand gekomen, en de bewoners van het Armenhuis poseerden graag voor hem tegen een gene reuze vergoeding. In het boek van Colen en Willemstein worden leven en werk van Hart Nibbrig tot in alle details behandeld en uitvoerig gedocumenteerd. Ook aan zijn contacten met anderen, zoals de Dom- burgse groep, en aan de appreciatie van zijn werk is veel aandacht besteed. Het is een voor beeldige monografie, die bovendien schitterend is uitgegeven, een boek om lang en veel van te genieten. Aan Annick Rootsaert viel de ondankbare taak ten deel om hieraan nog iets toe te voegen. Het is haar niet euvel te duiden dat zij niet veel nieuws heeft weten op te diepen. Alleen over de zomerverblijven in Zoutelande heeft ze nog wat nadere details gevonden. Maar toch had het ka terntje heel wat interessanter kunnen zijn. Als we zien dat in Domburg 38 Zeeuwse werken van Nibbrig worden geëxposeerd, waarvan de meeste niet in Laren zijn getoond, stelt het teleur dat in het boekje maar vijf werken zijn gereproduceerd die niet in het werk van Colen en Willemstein zijn afgebeeld. Daarvoor had men het overbe kende plaatje van het tentoonstellingsgebouwtje in Domburg wel willen missen. Bovendien ont breekt een catalogus van de geëxposeerde wer ken, en die was nou juist interessant geweest, omdat in de veilingcatalogus van Nibbrigs nala tenschap veertig Zeeuwse schilderijen zijn gedo cumenteerd. Men heeft dus wel een kans gemist om aan de documentatie over de schilder nog wat toe te voegen. A.J. Beenhakker P.G. Vonk: De v.o.c. op zoek naar de Goud- en Zilvereilanden; De waar gebeurde avonturen van het schip de Breskens in het jaar 1643 in Japan. Utrecht 1997. 124 blz. Geïllustreerd, isbn 90 9010732 0. Prijs: 24,95. Gezien de grote hoeveelheid Zeeuwen wier voor vaderen bij het reilen en zeilen van de voc be trokken waren, moet een boek over een avon tuurlijke tocht van een in Middelburg gebouwd schip de belangstelling van velen wekken. Geïn spireerd door de onthulling van een Japans mo nument ter herinnering aan deze reis, heeft dr. P.G. Vonk getracht de gebeurtenissen van de be manning van de 'Breskens' zó te verwoorden, dat zij voor jong en oud interessant zijn. De bemanning van de 'Breskens' en van haar zusterschip de 'Castricum', die op 3 februari 1643 vanuit Batavia vertrokken, had van de Heren xvn

Zeeland | 1997 | | pagina 47