122 signalementen grijpen dat zoiets in dit kader onmogelijk is; dan was er geen ruimte meer geweest voor de week agenda zelf. A.J. Beenhakker Wout Bareman, Pirn Broekhuysen en Frits Jansen: 40 Jaar Porgy Bess. Uitgave Drukkerij Bareman, Terneuzen. 112 blz., rijk geïllustreerd. isbn 90 803614 1 0. Prijs: 54,-. Behalve een stad waar hard wordt gewerkt, is Terneuzen ook een plaats waar het regelmatig swingt. De plek waar dit al veertig jaar lang ge beurt, heet Porgy Bess, het inmiddels be roemde jazzcafé in de Noordstraat van wijlen Frank Koulen. Bij de meesten is het café beter bekend als 'De Neger'. Frank begon zijn café eind jaren vijftig en trok zich vooral het lot van de groep jongeren van zestien tot halverwege de twintig aan. Zijn éta blissement bood hun de gelegenheid elkaar te ontmoeten, met als zeer sociaal, bindend en sterk amicaal middelpunt Frank zelf; hij was het im mers die iedere bezoeker bij binnenkomst per soonlijk de hand schudde en indien mogelijk een praatje met hem maakte. In deze ontspannen sfeer groeide uit het café een muzikaal gebeuren dat een ongekende faam zou krijgen. Franks voorliefde voor jazz en dixyland trok vele muzi kanten naar zijn café, musici van naam en musici die nog naam zouden maken. In 40 Jaar Porgy Bess wordt in zeventien kleine hoofdstukken een indruk gegeven van dit muzikale gebeuren. Via een straatparade, vele optredens en uiteindelijk het beroemde Jazz-festi- val groeide een en ander uit tot een niet meer uit Terneuzen weg te denken muzikale happening. Namen als Pim Jacobs, Rita Reys, Toots Thiele- mans, maar ook de Platters, Jimmy Whiterspoon, Nelson Williams, Eddy Boyd, Lillian Boutté en an deren waren in Porgy Bess te gast. Ondanks het overlijden van Frank in 1985, is de traditie in zijn café voortgezet en levender dan ooit. Zelfs worden er de laatste jaren literaire avonden met auteurs als Adriaan van Dis en Frits van Oostrom georganiseerd. Het boek is beslist niet geschreven voor de doorsnee-burger. Een echte structuur, behalve een chronologische, ontbreekt. De lezer wordt direct in de sfeer van toen en nu geworpen. Wie daarvan ooit deel heeft uitgemaakt, zal veel din gen zeker herkennen. Al bladerend en het prach tige fotomateriaal bekijkend, klinken de jazzklan- ken de lezer als het ware reeds tegemoet. Vooral de laatste tien bladzijden bestaan uit zuiver sfeer bepalende foto's. Wat jammer dat het boek niet vergezeld gaat van een compact disc die bij het doorbladeren zou kunnen worden beluisterd! Wellicht een hint voor de samenstellers. 40 Jaar Porgy Bess is een fijn en sfeervol boek, hopelijk niet alleen voor de echte jazzliefhebber. Frank may be dead, but his favourite music plays on! Het belang van het boek ligt vooral op sociaal- cultureel en in het bijzonder muzikaal terrein. Het legt vast hoe de muziek gedurende de afgelopen veertig jaar in Terneuzen door particulier initiatief is opgepakt en waar nodig door de plaatselijk overheid is ondersteund. Adrie de Kraker

Zeeland | 1997 | | pagina 50