Voor geheel Zeeland Prijs en Voorintekening ZL is bij de boekhan del verkrijgbaar. De prijs bedraagt 39,90. ZL kan bij voorinteke ning verkregen wor den voor 37,50. Voorintekening geschiedt door over making van dit bedrag vóór 20 oktober op postbanknummer 56.52.027 ten name van Stichting NR.I te Middelburg onder vermelding van ZLI. Direct na verschijnen wordt de uitgave kos- tenloos bezorgd of toegezonden Onderweg is een unieke collage van foto's van Wim Riemens met dagboekaantekeningen en gedichten van Andreas Oosthoek. Een interview met Jo den Herder, de grondlegger van de dit jaar vijftig jaar oude Machinefabriek Herder BV in Middelburg, is een persoonlijk portret van een inventieve landarbeiderszoon uit een Calvinistisch Zeeuws milieu. In "De ster van Walcheren, de Nijhoffs en Zeeland" geeft Andreas Oosthoek, als literair erfgenaam van Martinus Nijhoff, niet eerder gepubliceerde bijzonderheden. Biggekerke blijkt in artistiek opzicht een trekpleister voor een culturele beaumonde van de jaren dertig tot vijftig. In "Armoede is altijd schilderachtig, oftewel twee eeuwen uit het leven van molenmakers De Troije", is Cor van de Poel erin geslaagd om uit flarden familiegeschiedenis en persoonlijke herinneringen vooral de laatste helft van de negentiende en de eerste vijf decennia van de twintigste eeuw levendig te illustreren. Het verhaal is een tijdsdocument dat als schijnwerper het gewone volk voor het voetlicht haalt. Persoonlijke herinneringen liggen ook ten grondslag aan het verhaal "Over gangen, gasjes en ongenode gasten", waarin de ondergrondse gangen in Vlissingen, hun ontstaan en functie tot in de tweede wereldoorlog aan de orde komen en de rol die ze speelden in het leven van de Vlissingse "gasjes". Jacob van Maerlant staat in de belangstelling. In "De koster van Voorne" gaat het over deze leermeester van Floris V, die een belangrijke impuls heeft gegeven aan het stedelijk leven in het Zeeland van de Middeleeuwen. De grootvader van Siard Dwarshuis was tijdens de mobilisatie in het Walcherse Biggekerke. Zijn aantekeningen en schetsjes worden onder de titel "Beelden van Walcheren anno 1916 uit een vergeten doos" gepubliceerd. ZL besluit met statistische gegevens over de recente sociaal- economische ontwikkeling in Zeeland. Het is altijd handig om wat cijfers bij de hand te hebben, als je iets over Zeeland wilt weten. ren jaarboek voor Zeeland, ruim van opzet, met behalve voor historische onderwerpen veel aandacht voor alle maatschappe lijke terreinen. ZL heeft de ambitie om zich een vaste plaats te verwerven bij het Zeeland-minnende publiek.

Zeeland | 1997 | | pagina 9