SCHÜTZ 149 tharina, Adriana en Wilhelmina) en twee jongens (Willem Johannes en Jan Frederik junior). Beide zoons zouden in vaders voetsporen treden. Het gezin woonde tot 1858 op de Markt te Middel burg bij de moeder van Schütz senior, die een handel in gerookte zalm en huishoudelijke artike len dreef. Daarna woonden zij op verschillende adressen aan de Binnenhaven van Middelburg, bijvoorbeeld (van 1868 tot 1883) op de Kinder dijk P 97 (nu nummer 28) in het huis 'Van den Storm in de Stilte'. Jan Frederik senior was actief in het plaatse lijke kunstleven. Zo werd hij in 1853 lid van de Maatschappij vw die onder andere tot doel had wetenschap en kunst te bevorderen2. De leden van deze vereniging waren hoofdzakelijk afkom stig uit de cultureel geïnteresseerde midden klasse, maar ook veel kunstenaars waren lid. De maatschappij was verdeeld in acht departemen ten. Schiitz was er vele jaren 'directeur Teeken- kunde'. Verder was hij werkzaam lid en bestuur der van de Middelburgsche Kunstvereeniging, die tot doel had kunst te beoefenen en kunstzin on der haar leden aan te kweken. Ook gaf hij veel les. Zijn bekendste leerlingen waren Anna Abra hams, die voornamelijk bloemen en vruchtenstil levens schilderde en aquarelleerde, en Gerard von Brucken Fock, die landschappen schilderde en later vooral als componist bekendheid zou krijgen. Vader Schütz overleed op zeventigjarige leef tijd. Daarmee verloor Middelburg een van haar bekendste persoonlijkheden. Het herdenkingsarti kel in de Middelburgsche Courant eindigde al dus: 'Een eenvoudig leven, maar ook rijk aan werken, die den naam Schütz doen blijven leven. Zal die naam nog nieuwe vruchten brengen aan de vaderlandsche kunst? Zal de zoon hem hoog houden, nog hooger opvoeren?". De zoon die in het artikel bedoeld wordt, is Willem Johannes (afb. 2). Hij werd op 18 augus tus 1854 in Middelburg geboren. Op zeer jeug dige leeftijd toonde hij al belangstelling voor de tekenkunst, en in 1865 ging hij lessen aan de Middelburgse Tekenacademie volgen. Hij kreeg hier onder anderen onderricht van de reeds ge noemde Johan Grauss. Willem Johannes moet een goede leerling zijn geweest, want al op elfja rige leeftijd werd hem een 'Vereerend Getuig schrift wegens betoonde bekwaamheid in het teekenen' uitgereikt. Het schilderen leerde Wil lem van zijn vader; zijn moeder stimuleerde hem om ook een opleiding tot kantoorbediende te volgen. Toen hij achttien jaar was, nam hij een baan aan bij de Middelburgse Maatschappij tot Nut van het Algemeen. Hij werkte er vele jaren als adjunct-boekhouder, bij cle Commissie van de hulpbank. Aanvankelijk had hij daar een volle dige betrekking, later werkte hij er nog maar en kele dagen per week. Daarnaast gaf hij schilder- Afb. 2. Willem Johannes Schütz (1854-1933), omstreeks 1878. Foto: RAZ, ZG, Zei. 111. iv 159. lessen, waarvoor veel belangstelling bestond. In een vraaggesprek in 1929 zei hij daarover: 'In vroege jaren was schilderen iets dat tot de oplei ding van jongens en meisjes van goede huize be hoorde, en op vrij jonge leeftijd zat ik dan ook al druk in de lessen'1. Wanneer Willem Schütz niet op kantoor werkte of les gaf, schilderde hij met bezetenheid en hartstocht. Samen met zijn vader trok hij vaak naar buiten om studies te maken naar de natuur, meestal aan de Zeeuwse stranden, maar ook in de havens van Vlissingen en Middelburg. Willem bleef in het ouderlijk huis wonen tot, in 1888, zijn vader overleed. In dat jaar kocht hij het huis 'De groene Fortuyn' aan de Middelburgse Koren dijk (nu nummer 44). Hij zou daar blijven wonen tot aan zijn dood. In 1889 werd Willem Johannes lid van het schilderkundig genootschap Pulchri Studio in Den Haag, later zou hij zich ook aansluiten bij Arti et Amicitiae en St. Lucas, beide in Amster dam. Hij ging toen ook buiten de provincie Zee land exposeren en kreeg daardoor landelijke be kendheid. In 1917 trad hij in het huwelijk met Josina Paulusse (1871-1939), maar hij zou geen kinderen nalaten. In het Zeeuwse kunstleven heeft Willem Schütz een belangrijke rol gespeeld. Evenals zijn vader

Zeeland | 1997 | | pagina 31