66 MOORD IN MIDDELBUR de successierechten en de verdeling van de nage laten goederen. Ook de voogdij zal geregeld moeten worden. In 1811 is juist het oude systeem van de weeskamer opgeheven. Nu valt de zorg voor de materiële belangen van weeskinderen onder de vrederechter van het betreffende kan ton. Vrederechter in deze zaak is mr. J.P. Croes van het kanton Veere. Nog op 23 juli 1811, de sterfdag van de moeder, krijgt de vrederechter bericht dat zijn komst naar Vrouwenpolder nodig is om de nalatenschap vast te stellen. Hij maakt zoals gebruikelijk een rondgang door het huis en de stalling, noteert alles wat hij aantreft en stelt in zijn rapport tevens vast dat hij de overledene aantreft op de eerste verdieping, liggend in een doodskist. Hij verzegelt vervolgens de kasten waarin eigendomsbewijzen, effecten en andere waardepapieren liggen. Als 'bewaarder' wordt Jacobus, de oudste, aangewezen. Hij ondertekent dan ook mede de akte van verzegeling. Het ove rige meubilair kunnen de kinderen gewoon ge bruiken. De vrederechter noteert eveneens al het vee. Daaruit ziet men dat de boerderij maar een klein bedrijfje was. Er zijn slechts twee paarden, nodig om de ploeg te trekken, vier koeien, één vaars, vier kalveren, twee varkens en vier geiten. In de schuur treft Croes nog een kinderwagen, een kip- kar, twee karren, een partij hout, 500 musterds, één boterton, twee melkemmers, één kruiwagen, 50 bos stro, vier zakken bonen en twee zakken tarwe aan. Deze lijst geeft een beeld van de om vang van het boerenbedrijfje. De familie Geldof bezat maar weinig vee, weinig gereedschap en nauwelijks voorraden of nieuwe oogst. Daaruit kan men ook de financiële zorgen van het gezin aflezen. Het zal niet makkelijk zijn geweest met zo'n klein bedrijf het hoofd boven water te hou den. Op het moment van deze boedelbeschrij ving is het hoogzomer; het vee loopt in de wei, de voorraad stro is ver op. De 500 musterds (bos sen takken van struiken van ongeveer 70 cm), die in de winter zijn verzameld uit hakhout langs wegen en weiden, liggen te drogen om in de winter te worden gebruikt in de haard. Ook de bakoven werd ermee gestookt. De vier zakken bonen zullen wel paardenbonen zijn geweest, en de twee zakken tarwe waren waarschijnlijk be stemd voor eigen gebruik tot aan de nieuwe oogst. Er worden nog wat huishoudelijke dingen als potten en pannen genoemd, evenals gewoon meubilair en beddegoed. Jacobus wordt samen met de inwonende dienstbode Maria de Landmeter, beëdigd tot be waring van de verzegelde goederen. Drie dagen later, op 26 juli, komen Croes en zijn secretaris weer, maar nu om de voogdij over de weeskinde ren te regelen. Daarbij zijn alle kinderen aanwe zig, evenals de beoogde voogden, de ooms en neefs uit de familie. Deze bijeenkomst wordt de familieraad genoemd. Gekozen worden Dinge - man Louwerse, oom van vaders zijde en Baren 1 Essebroek, oom van moeders zijde. Kort daaroj op 3 augustus, laten de voogden de inboecf 1 taxeren door schatters. Ook hiervoor komt d vrederechter naar Vrouwenpolder. Door de scha - ters wordt een staat opgemaakt van bezittinge en schulden. Dan blijkt dat de schulden de bezi - tingen met frs. 7400,30 overtreffen, ongeveer 2500,-. Dat is weer een nieuw drama. Er sprake van een failliete boedel en daarom zal ht t bedrijf en de gehele inboedel bij publieke verkc - ping verkocht moeten worden. Dat betekent cl t de kinderen uit het huis moeten. De volgende akte in dit drama is dat op 24 at - gustus Anthonie sterft, 17 jaar oud en op 30 at - gustus Jan, acht jaar oud. Het is niet duidelijk aai welke ziekte de familie bezweken is. Het overli - densregister van 1811 laat geen bijzondere epiek mieën zien; het vertoont een normaal beeld. Ai leen de familie Geldof is een uitzondering, zod; verondersteld mag worden dat de overledenen aan een gezinsziekte zoals misschien tuberculos hebben geleden. Vier kinderen blijven nog over: Jacobus (21 Willem (13), Marinus (8) en Sara (5). De triest gang van zaken in het gezin Geldof moet op ht jongste kind Sara een diepe indruk gemaakt heb ben. Het plotselinge vertrek uit Vrouwenpolde weg uit de vertrouwde omgeving van mens e dier, huis en stallen, al die kleine dingen waa - een kind mee bezig is, zijn voor Sara, pas vijf jaa geworden, niet te verwerken. Ze gaat mee naa Middelburg, naar haar oom en tante Essebroe! en komt terecht in een stille woning zonder kin deren aan de Noordweg. Waarschijnlijk stond cl huisje aan het begin van de Noordweg, in de buurt van de tol waar enkele kleine woningei stonden. Daar leefde een apart gemeenschapje Haar tante had er een winkeltje. Sara is daar zes tien jaar lang "opgekweekt", tot aan haar huwe lijk op 22 juni 1826 met Pieter Johannes Huys soon. Hij was evenals oom Essebroek hoveniei dat kan zowel groentekweker als tuinman zij) i geweest. Het huwelijk Een portret van het bruidspaar is uiteraard nie nagelaten. Alleen welgestelclen konden zich eer dergelijke luxe veroorloven. Wat wij wél hebben is het signalement van het paar. Met een beetje fantasie kan men zich daar wel een beeld mei Sara Geldof lang 1 el 5 palm zwart haar en wenkbrauwen plat voorhoofd Pieter Johannes Huyssoon lang 1 el 6 palm 7 streep licht bruin haar en bruine wenkbrauwen breed voorhoofd

Zeeland | 1999 | | pagina 32