M DORD IN MIDDKLBURC, 67 b. 2. Het Vlissings Wagenplein in 1857. Aquarel J.H. Hollestelle (raz, kzcav. Zel. III. 11-263). donkerbruine ogen blauwe ogen k leine neus ronde kin grote mond grote mond 1 rede kin klein aangezicht 1 leek van kleur I ij het huwelijk zijn de broers van de bruid aan- ezig. Als hun beroep wordt vermeld 'boeren knecht' of 'landman'. Het bruidspaar Huyssoon vertrekt op 27 augustus 1827 naar het buitenge- 1 ied van Vlissingen en daar krijgen zij drie kinde ren: Johanna (20 september 1827), Barend (5 mei 1829, overleden 1 juli 1829) en Leuntje (10 sep- 1 'mber 1830). Grootmoeder Willemijn wordt niet vernoemd. Jan Huyssoon geeft bij de geboorte uin zijn kinderen als beroep 'landman' op. Van ce Vlissingse tijd is verder niets bekend. Op 16 tei 1831 verhuist het gezin naar 'Koukèrke', zo .•-raat het er letterlijk. Daar komen ze op het Zand te wonen, onder de rook van Middelburg. Later verhuizen ze naar Middelburg waar Huyssoon een slepersbedrijfje begint aan het Vlissings Wa genplein, dicht bij de belangrijkste stadspoort waar het verkeer naar Vlissingen door gaat. Het huwelijk is niet gelukkig. Sara gedraagt zich soms "als een zot mens". Zij is kwaadaardig en kan niet met geld omgaan. Zo beleent en ver koopt ze herhaaldelijk goederen die tot de inboe del behoren, zonder medeweten van haar echtge noot. Haar oudste dochtertje Johanna woont niet thuis, maar wordt evenals Sara vroeger, bij moeie Essebroek "opgekweekt", wat doet vermoeden dat hier problemen achter schuil gaan. Het jong ste dochtertje Leuntje krijgt vaak slaag van haar moeder. Het echtpaar is in 1838 inmiddels dertien jaar getrouwd en de problemen nemen toe. Nog steeds woont alleen Leuntje bij haar ouders. Het kind is gekleed in de Walcherse meisjesdracht; ze heeft een zilveren voorhoofdsnaald en gouden krullen. Die versierselen zijn de aanleiding voor een hooglopende twist tussen de ouders, want het kind draagt ze nooit. Huyssoon vraagt er re gelmatig naar, maar iedere keer verzint Sara een andere smoes waarom Leuntje haar 'strikken' niet draagt. Leuntje zou ziek zijn geweest, oom Esse broek heeft ze meegenomen om andere te ko pen, maar Huyssoon vermoedt dat Sara ze heeft beleend en daarover wordt hij witheet van woede. Deze ruzie is de directe aanleiding tot het drama van de moord in Middelburg. Huyssoon heeft gelijk; de strikken zijn beleend in de Mid delburgse Bank van Lening. Zeven weken gele den heeft Sara ze in pand gegeven en er een

Zeeland | 1999 | | pagina 33