MOORD IN MIDDELBURG 71 hanna haar vrolijk lachend tegemoet komt. Zij vertelt Johanna van Kaatjes vermissing en vraagt haar haar "goede goed" aan te doen en mee te- r ïg naar de stad te gaan, want zij is bang dat er iets ergs is gebeurd. Blok gaat intussen naar Essebroek op de Noordweg in de veronderstelling dat Kaatje wel licht daarheen is met de appels, maar zij weten van niets. Terug bij de woning van Sara is daar ook dochter Johanna met zijn vrouw. Ondanks herhaaldelijk bellen en roepen wordt de deur niet opengedaan. Blok gaat naar de stal om de hoek, rammelt de deur open en ziet daar zowaar Sara staan. Hij vraagt haar waarom zij niet opendoet, z ij zegt dat zij niet thuis was. Maar ze weet niet vaar Kaatje is. Kaatje heeft de appels afgegeven en is niet binnen geweest; ze is naar ole Stads- t thuur gegaan. Blok kijkt overal in huis en stal rond, maar hij kan Kaatje niet vinden. Hij gaat vervolgens naar het stadhuis en geeft bij politie- gent Wattel zijn dochter als vermist op. Die :uurt agent Van Schagen met hem mee en samen doorzoeken zij huis en stal, maar zonder resul taat. Blok vraagt vervolgens de politie om in de stad naar zijn dochter te gaan zoeken. Dat ge beurt. Alle politieagenten krijgen van hoofdagent Wattel de opdracht naar Kaatje uit te kijken. In tussen gaat Blok weer naar het huis van Sara; daar is zij immers voor het laatst in leven gezien. Daar keert hij iedere keer weer naar terug. Steeds meer mensen komen erbij staan. Catharina Berger is tegen de middag van de lorendijk naar de Vlissingsche Poort gelopen om met de diligence naar Vlissingen te gaan. Zij ziet de oploop bij het huis van Sara. In Vlissingen ontmoet zij vervolgens Huyssoon, Sara's man; deze vraagt Catharina om tegen zijn vrouw te zeggen dat het wel laat zal worden voordat hij te rug is. Hij moet nog wachten op een vervoersbe wijs. Vrouw Berger vraagt aan Huyssoon of hij geen boodschap van zijn vrouw heeft gehad, want er staan veel mensen bij zijn huis en Kaatje 31ok wordt vermist. Huyssoon weet nergens van, maar gaat zo snel mogelijk naar huis. Hij komt om vijf uur aan, ziet de toeloop voor zijn huis en laat een ander zijn wagen met oud ijzer wegbren gen. Hij belt aan en Sara doet open. Hij vindt dat zij er wezenloos uitziet en wil naar de officier mn justitie om te vragen wat hij moet doen. Mo- enaar Hamelink biedt echter aan om dit voor lem te doen. Huyssoon heeft namelijk onderweg een paar borrels gedronken en is nogal opge wonden. Daarna komen de gerechtsdienaars Van Vlaan deren en De Groot. Zij stellen een grondiger on derzoek in. Nu volgen de gebeurtenissen elkaar in snel tempo op. Sara verliest de controle over naar gedrag en begint onsamenhangend te pra ten. De moord Na een slapeloze nacht, waarbij Sara zich afvraagt of ze de moed zal hebben 0111 haar plan te vol voeren, gaat ze omstreeks zeven uur 's morgens naar vrouw Miller. Die heeft achter de Teerpak- huizen een handeltje in sterke drank. Daar koopt ze voor een dubbeltje citroenjenever en neemt een paar ferme borrels om zich moed in te drin ken. Al eerder dronk ze wat jenever uit het flesje van haar man. Om acht uur komt Pieter Huys soon thuis voor zijn ontbijt. Hij heeft al enkele uren gewerkt. Sara zorgt ervoor niet al te dicht in zijn buurt te komen om niet te laten merken dat zij gedronken heeft. Ze gaat naar buiten om het paard in de gaten te houden. Huyssoon heeft een vracht ijzer bij zich. Om acht uur vertrekt hij en even later belt Kaatje aan. Boven gekomen grijpt Sara haar vast en snijdt Kaatje met het broodmes (dat zij in haar schortzak had gestopt) de hals af. Zonder een kik te geven overlijdt Kaatje. Sara haalt eerst de krullen en strikken en het snoer bloedkoralen van het ontzielde lichaam, ont kleedt het en legt het voorlopig in de kast onder de trap. De appels legt ze in een lade van het ka binet. Dochter Leuntje, die zich intussen zelf heeft aangekleed, krijgt opdracht in de kamer te blijven. Dan haalt Sara het ontklede lijk van Kaatje uit de trapkast om het in het secreet te verbergen. Kennelijk heeft Sara nooit bedacht wat ze met het lijk moest doen. Verstoppen in het se creet is dan ook een wanhoopsdaad. Een deel van de kleren verdwijnt ook daarin, maar wat bruikbaar is bewaart zij. Leuntje moet in de kamer blijven. Sara ruimt zo goed en zo kwaad als het gaat het bloed op, dweilt en poetst. Zij zegt tegen Leuntje dat ze niet moet opendoen als er gebeld wordt. Zij moet roepen dat haar moeder niet thuis is en dat Kaatje naar de Stadsschuur is. Het onderzoek Het is vijf uur in de middag en Huyssoon is thuis gekomen. De rechercheurs De Groot, Moelaart en Van Vlaanderen zijn in het huis en de politie houdt de samengestroomde menigte onder con trole. De geruchten verspreiden zich snel. Kaatje was bij het voorlopige onderzoek door haar va der en de politieman weliswaar niet gevonden, maar er was toen nog geen aanleiding om te ver onderstellen dat het meisje vermoord was. Nu vindt een grondiger onderzoek plaats en de re chercheur Van Vlaanderen vraagt Sara waar het secreet is. Ze gaat mee om dat aan te wijzen en licht met een lantaarn bij. Daarna wil zij zich ver wijderen maar Van Vlaanderen zegt, dat zij vanaf dit ogenblik arrestant is.

Zeeland | 1999 | | pagina 37