72 MOORD IN MIDDELBURG Alb. 5- Het tuchthuis aan de Kousteensedijk in 1875 (raz, kzgw, Zei. III. 11-429). Hij ziet iets wits in de wc en laat er een hou weel in zakken waarop een stompje kaars is be vestigd. Er worden kledingstukken gezien en men besluit het secreet geheel te openen. De smidsknecht Johannes Veiweys, die bij het sa mengestroomde publiek staat, krijgt van zijn baas de opdracht om gereedschap uit de Stadsschuur te halen: breekijzers, een boomhaak, een dreg. De boomhaak blijft haken aan een voorwerp. Dat blijkt een lijk te zijn. Een touw wordt om de arm van het lijk gebonden en zo haalt men het lichaam naar boven: het is Kaatje Blok. Dokter Van Deinse kan niet anders dan de dood consta teren. Het is intussen acht uur 's avonds. Nu komt officier van justitie, mr. S. de Wind naar de plaats van het misdrijf. Sara gedraagt zich steeds vreemder, raakt ver strikt in haar leugens en geeft tenslotte helemaal geen antwoord meer. Half bewusteloos wordt zij op een stoel in huis gezet. Van Deinse geeft haar iets opwekkends en laat haar onder bewaking van politieagent Van Es te bed leggen. Het stoffelijk overschot wordt gereinigd en in de stal onder bewaking achtergelaten, want het is voor een lijkschouwing al te donker. Sara ligt in tussen nog op bed en zoekt verward in de zak die om haar middel hangt. Politieagent Van Es ziet dat en neemt haar de zak af. Hij treft daarin gouden en zilveren versiersels aan, een naalden koker met een breipriem en wat los klein geld. De gouden en zilveren voorwerpen worden aan Huyssoon getoond, maar die herkent ze niet. De krullen en strikken worden pas later gevonden. De gerechtsdienaars doen maandagavond 26 maart nog verschillende ontdekkingen die met de moord te maken hebben. Een oud bed, nat er, met bloedvlekken besmeurd, wordt onder hei bed in de bedstede van het echtpaar aangetrof fen; op zolder worden natte plekken en bloed vlekken gezien. In het secreet zijn diverse kle dingstukken die aan Kaatje toebehoren gevonden. Haar schoenen zijn in de open haard verstopt, het kaphoedje in het stro onder in de bedstede. Sara wordt vervolgens 's nachts half drie op een stoel in voorlopige hechtenis overgebracht naar het huis van arrest op de Kousteensedijk. niet ver van haar woning en daar in een krib ge legd. Dinsdagmorgen legt zij een volledige be kentenis af en Sara verschijnt voor de rechter. Die voelt haar aan de tand. De bewijsmiddelen, de krullen en strikken, worden op aanwijzing van Sara in een ladenkastje in haar huis aangetroffen, evenals enige kledingstukken die in het kabinet liggen. Deze stukken worden in beslag genomen. Op dinsdagmorgen om acht uur verrichten de

Zeeland | 1999 | | pagina 38