42 GENOOTSCHAPSVERZAMELINGEN Afb. 2. Chrysotiel in serpentijn; nieuwe verzameling Zeeuws Genootschap. van bladsplijters komen naast serpentijn ook talk en kaolien voor. De benaming 'bladsplijter' wordt gebruikt als de vezels van een mineraal min of meer bladvormig zijn. Chrysotiel heeft eigen schappen die het aantrekkelijk maakten om het op grote schaal te verwerken. - De overige asbestmineralen behoren tot de ino- silicaten (Gr. is,- inos'draad', 'vezel'). Deze groep behoort tot de vezelsplijters, met name tot de amfibolen. De groep van de amfibolen, voor zover vezelachtig, vertonen eigenschappen die kunnen variëren. Dit is een gevolg van de wijze waarop de elementen verbindingen zijn aange gaan. Magnesium, ijzer, calcium, silicium, zuur stof, natrium, kalium en aluminium zijn de be langrijkste van deze elementen. Het voert te ver om binnen het kader van deze publicatie een verdere mineralogische beschrij ving van kristallen en scheikundige formules te geven. Voor verdere gegevens raadplege men de bibliografie. Het gebruik van asbest De oudste archeologische vondsten die betrek king hadden op het gebruik van asbest zijn ge daan in de Scandinavische landen. In met name Finland werd al rond 4000 voor Christus het amfi- bool antbophylliet op uitgebreide schaal toege past in de pottenbakkersindustrie. Ook in he oude Griekenland waren de vezelige mineraier al vroeg bekend. We bezitten onder meer eer vermelding door Dioskorides uit circa 60 n; Christus. De vezels werden verwerkt in gewever stoffen. De specifieke eigenschappen van deze mineralen waren toen al bekend; soms werd na melijk voor een crematie de overledene omwik keld in een kleed van asbest, teneinde de as bij een te houden. Ook is bekend dat in de achtste eeuw aan het hof van Karei de Grote de tafel met een kleeci van asbest werd gedekt. Na de maaltijd werd dit in het vuur geworpen waar het tot verbazing van de gasten gereinigd uitkwam... De asbestmineralen bleken een aantal zeer be gerenswaardige eigenschappen te bezitten. Rond 1880 werd asbest daarom herontdekt; in de snel groeiende industrie kon het vezelige mineraal veelvuldig toegepast worden. De eerste verwer kingsfabriek ging in 1871 in Engeland van start Asbest werd uiteindelijk op grote schaal, in meer dan 3000 producten, toegepast. Het is bestendig tegen hitte, zuren en loog, het is slijtvast, he heeft een isolerend vermogen, enzovoort. Of lie nu ging om de bouw van schepen, de vervaardi ging van isolatiematerialen, stofferingen, sigaret- tenfilters of bouwmaterialen, het werd overal toe gepast. Het werd welhaast onvervangbaar. Er zijn lang plannen geweest om in Vlissingen-

Zeeland | 1999 | | pagina 4