44 genootschapsvf.rzamelinge: regering een asbestbesluit uitvaardigde. In 1993 resulteerde dit in een algemeen verbod op as best. gen in water van hoge temperatuur. Als clergelijki hydrothermale afzettingen komt asbest namelijl ook voor in barsten en spleten van gesteenten. Een beetje geologie De elementen die een samenstellende rol spelen bij het ontstaan van asbestmineralen zijn van het zwaardere type lijzermagnesiumsilicateri). Ze komen voor in de bovenmantel en in de diepere lagen van de aardkorst. De continenten in deze meer plastische lagen zijn in beweging; wanneer ze naar elkaar toe drijven, ontstaan er botsingszo nes. De tussen de continenten aanwezige oceaan bodems verdwijnen voor het merendeel in de mantel, maar een deel blijft achter. Deze gesteen temassa's behoren niet tot een bepaald gesteente type maar zijn in feite een mengsel van alles waar oceaanbodems uit zijn opgebouwd ofiolie- ten). Dit materiaal is over het algemeen intensief geplooid in de botsingszone en omgevormd tot serpentijn. Dit is op zijn beurt ook geen bepaald gesteente, maar een mengsel van vele mineralen, waaronder het vezelachtige chrysotiel. Mineralen als cbiysotiel kunnen ook ontstaan uit oplossin- Afb. 4. Crocydoliet (blauwe asbest); nieuwe verzameling Zeeuws Genootschap. Vindplaatsen De voornaamste asbest producerende landen wa ren Canada, Rusland (de Oeral), Zuid-Afrika Zimbabwe, Italië en Cyprus. De uitvoer uit dezt gebieden betrof voornamelijk de serpentijnasbes cbiysotielVanwege de gunstige eigenschappei van de vezels, bestond 95% van het totale asbest gebruik uit deze asbestsoort. De serpentijnasbes is overigens de minst gevaarlijke soort. Andere veel gewonnen amfiboolasbesten, amt- siet (een ijzermagnesiumverbinding) en croci doliet (een natriumijzerverbinding) werden in respectievelijk 4 en 1% toegepast. De voornaam ste vindplaatsen van deze twee amfibolen zijn Zuid-Afrika en Australië. Asbest in verkiezelde vorm wordt gebruikt al siersteen. Verkiezelde crocidoliet staat bekend onder de naam tijger- of kattenoog een grijze va riant wordt valkenoog genoemd. De bruine kleur van het mineraal is ontstaan door infiltratie van i - zer. In geslepen vorm is het iriserende effect van het goudbruine gesteente zeer fraai. Het komt vooral voor in Zuid-Afrika (Mount Asbestos). Asbest in de mineralenverzameling van hi t Zeeuws Genootschap De aanvankelijk genoemde zes zijn die minera len, die in de praktijk voor de ingenieur van be lang zijn; er bestaan echter veel meer amfibolei die mineralogisch interessant zijn. Hieronder wor den die asbestmineralen genoemd, die in de ver zamelingen van het Zeeuws Genootschap voor komen. Naast bijzondere eigenschappen word aandacht besteed aan de etymologie van d< naamgeving. Phyllosilicaten Serpentijn Te beschouwen als een soort moedergesteenfc van cbrysotiehsbest. Het gesteente heeft geei kristalstructuur. Het dankt zijn naam aan de fraai gekleurde rode, groene en bruine aders die aan slangen doen denken (Lat. serpens, 'slang'). Zee geschikt voor in de bouw en als siersteen. Chrysotiel (Gr. chiysos'goud' en tilos, 'draad' of 'vezel' Chemisch vergelijkbaar met serpentijn. Qua sa menstelling zijn er drie soorten te onderscheider, die verwant zijn aan het kleimineraal kaolien. Zi - deachtig wit, met fijne, krullerige, soms langï

Zeeland | 1999 | | pagina 6