MOORD IN MIDDELBURG 75 blik zijn zou, slechts eenig verschoonend gevoel, slechts eenig medelijden, voor cle rampzalige vrouw en moeder, te hebben opgewekt." De Middelburgse krant verslaat het verloop van de rechtszaak. Van Diggelen krijgt onvoldoende gehoor voor zijn pleidooi en Sara wordt veroor deeld. "De debatten hierover door den voorzitter geslo ten zijnde, werd de uitspraak van het hof gerem- n itterd tot zaturdag den 30 junij, op den middag, wanneer ten aanhoore van eene ontelbare me- n gte, 's hofs arrest werd uitgesproken, bij het- welk de beschuldigde werd schuldig verklaard aan: moedwillige en met voorbedachten rade en geleider lage, gepleegden doodslag, vergezeld en opgevolgd van diefstal. En dienvolgens veroor deeld tot de doodstraf met den strop door het verworgen aan eene paal, alsmede in de kosten van den processe. Na deze uitspraak rigtte de v Dorzitter nogmaals het woord tot de veroor deelde, vermaande haar tot onderwerping in haar lot en vooral tot een hartelijk berouw over hare zware misdaad, waardoor zij alleen hopen kon, bij den Hemelschen Regter vergeving te verwer ven, de aardsche had haar die, behoudens eer en plicht, niet kunnen schenken, en ook met de ge nade des Konings moest zij, hoezeer het haar vrij stond, die in te roepen, zich niet te zeer vleijen, daar het hoogst onzeker was, of die ook haar wel te beurtvallen." Sara vraagt inderdaad gratie bij de Koning, maar dat wordt haar geweigerd. Zelfs een beroep op haar twee verweesde kinderen, van wie het lot "ten hoogste treurig en meedoogenswaardig" zou zijn, hielp niet. Men vond dat nu eenmaal een onvermijdelijk gevolg van doodvonnissen. Toch is Sara de laatste vrouw geweest van wie het gra tieverzoek niet werd gehonoreerd. Nadien zijn nog diverse vrouwen ter dood veroordeeld, maar de ministers gaven nooit meer een negatief ad vies inzake een gratieverzoek als er over het lot van vrouwen moest worden beslist. Op maandag 24 september 1838 is de executie uitgevoerd, op de Markt van Middelburg, op het schavot voor het stadhuis. Een grote menigte keek toe; alles verliep "in de uiterste orde" en de veroordeelde onderging "hare straf met de meeste onderwer ping en gelatenheid". Sara Geldof was 33 jaar oud.

Zeeland | 1999 | | pagina 41