GENOOTSCHAPSVERZAMELINGEN 153 EEN OPGEDOKEN DUCATON EN HET VERHAAL DAARACHTER C.J.F. Klaassen Het voc-schip 'Hollandiavan de Kamer Amsterdam begon in juli 1743 vanaf de rede van Texel een uit gaande reis naar Batavia. Aan boord waren tal van goederen voor de overzeese vestigingen, ook zilver en goud, bedoeld om in den vreemde goedkoop inkopen te doen en deze vreemde stoffen, specerijen en porselein met grote winsten te verkopen, op die plaatsen waar deze producten een veelvoud zouden op brengen omdat zij daar gevraagd en dus schaars waren. De reis van de 'Hollandia' eindigde onfortuin lijk; lien dagen na het vertrek verging het schip door een navigatiefout op de rotsen van de Scilly Eilan den. Tweehonderddertig jaar later, in 1973, werd op de plek des onheils, na een archeologische onderwatersurvey een opgraving gedaan, waaraan één van de leden van het Zeeuws Genootschap, de heerj. Valster deel nam. Eén van de uit het wrak geborgen Zilveren Rijders is door hem in 1997 aan de numismatische collectie van het Zeeuws Genootschap geschonken. iollandia Ia het uitloopboek van de Vereenigde Oost Indi sche Compagnie' staat vermeld dat het schip Iollandia' (3275.1)3 metende 575 last (1150 ton) met een lengte van 150 voet (42,45 m) op 3 juli 1743 van de rede van Texel vertrok. Het schip werd op de scheepswerf Oostenburg in Amster dam gebouwd door de scheepsbouwmeester W.T. Blok na de kiellegging in augustus 1742 en zou na oplevering in 1743 uitgezonden worden raar de Oost, samen met een konvooi schepen van en voor de Kamer van Amsterdam. Bij de af vaart stond het schip onder bevel van gezagvoer der Jan Kelder met zijn opperstuurman Jan Holst in, voor deze Kamer, op 3 juli 1743 uit te varen an de rede van Texel met bestemming Batavia, het 'rendez vous' in zuidoost Azië op Java. Aan boord bevonden zich 276 opvarenden, voor de helft matrozen, de rest bestond uit soldaten van de voc en passagiers'. Hoewel de scheepsrol niet meer voorhanden is weten wij dat ook Hendrik Frans van Imhoff, opperkoopman der voc, aan boord was. Hendrik Frans was een broer van Gustaaf Willem van Imhoff, de gouverneur-gene raal van India in Ceylon. Deze laatste speelde een belangrijke rol in de reorganisatie van de voc op het gebied van de Amsterdamse scheepsbouw voor voc-schepen. Gustaaf Willem van Imhoff kwam in opspraak in verband met de Chinezen- moord in Jacatra en Batavia in 1740. Hiervan werd hij in Holland vrijgesproken door de Kamer van Amsterdam. Hendrik Frans van Imhoff werd vergezeld door zijn vrouw Mathilde Florentine Marie Bentinck, door Mathilde's zuster Anna en de kamermeid Margaretha Klevering. Zoals gebruikelijk verble ven de belangrijke passagiers in de kajuit'. Het schip vertrok samen met de 'Heuvel' (3274.2) en de 'Overnes' (3276.1) van dezelfde Kamer om ongeveer in mei 1744 in Batavia te ar riveren. De schepen waren alle drie even groot, maar de 'Hollandia' en de 'Overnes' waren ge bouwd volgens een nieuw ontwerp, waardoor het schip langer en lichter was, met een enkele huid en niet als hun voorgangers met een dub- Afb. 1. Foto van Ducaton voorzijde en keerzijde.

Zeeland | 1999 | | pagina 39