BOEKBESPREKINGEN 160 I. Schoups en A. Wiggers (red.), Philips van Mar- nix van Sint Aldegoncle. Antwerpen, Uitgeverij Pandora, 1998. 213 blz., rijk geïllustreerd, gebon den, harde kaft. Isbn 90 5325 103 0. Prijs: 75,-. 400 jaar na zijn overlijden in 1598 kreeg de figuur Philips van Marnix van Sint Aldegonde gepaste aandacht, onder meer door middel van een con gres en een prachtig uitgegeven boekwerk; een waardig eerbetoon aan deze 'erflater van onze beschaving'. Marnix, adviseur van Willem van Oranje, is voor Vlaanderen van grotere betekenis geweest dan voor Zeeland, onder meer omdat hij burge meester van Antwerpen was. In zijn ambtspe riode werd daar in 1585 het capitulatieverdrag getekend. Gedesillusioneerd vestigt hij zich na de val van de stad in Zeeland, om zich te wijden aan literair werk. Op 9 november 1585 komt hij aan te West-Souburg, op het kasteel dat hij al in 1578 in ruïneuze staat voor 15.000,- (inclusief de titel van ambachtsheer van West-Souburg) had ge kocht. Hij wordt er niet bepaald met open armen ontvangen. De Engelsen, de Staten Generaal en de Staten van Zeeland beschouwden het capitula tieverdrag als landverraad; Marnix zou de stad Antwerpen in handen van de Spanjaarden heb ben gespeeld. Volgens een contemporain ge schiedschrijver was de familie in Zeeland 'niet seer welcoom'. Marnix zelf beschouwde het als stank voor dank, om 'nae sulcke swaere langdue- rige getrouwe diensten desen loon te ontfangen'. In 1595 vertrekt hij naar Leiden, waar hij zich wil wijden aan de vertaling van het Oude Testament vanuit het Hebreeuws. Natuurlijk voor één per soon een bovenmenselijke taak; het komt zelfs niet tot een afronding van het boek Genesis. Op 15 december 1598 sterft hij er, na jaren met zijn gezondheid te hebben gesukkeld. Bij zijn begra fenis in de Pieterskerk te Leiden is zelfs Prins Maurits aanwezig, die hem nog steeds hoog in aanzien hield. Het hardnekkige gerucht dat zijn overblijfselen naar Souburg zouden zijn overge bracht, wordt in het boek door de Vlissingse ar chivaris Ad Tramper eindelijk eens ontzenuwd; naspeuringen in diverse archieven hebben hier geen bewijzen voor geleverd. We kunnen ge voeglijk aannemen dat zijn Leidse graf in 1710 is geruimd. Werkelijk alle facetten van Marnix komen in het boek aan de orde, de diplomaat, politicus, theoloog, literair satiricus en dichter. De kracht van het boek schuilt nu juist in de vereniging van de diverse disciplines om tot een totaalbeeld van deze man en zijn tijd te komen. Vlaamse historici als dr. Jan van Roey en prof. clr. Rudolf de Smet leverden hoog-wetenschappelijke verhandelingen over Marnix' politieke en diplomatieke activitei ten. De Conservator Oud Bezit van de Zeeuwse- Bibliotheek in Middelburg, clrs. Ronald Rijkse trakteert ons op een bijdrage over de grote drijf veer van Marnix, het drievoudig snoer. God Neerland en Oranje. Natuurlijk in dit hoofdstul ook aandacht voor de vraag of Marnix nu wel oi niet de auteur is van het Wilhelmus. We mogen In elk geval aannemen dat hij het is geweest dit een oudere versie tot acrostichon heeft bewerkt het lied daarmee zijn huidige vorm verschaffend Sinds de optekening door Valerius in 1626 is ooi: de melodie definitief vastgelegd; daarmee zijn he twee 'Zeeuwen' geweest die een belangrijk stem pel op ons nationale volkslied hebben gedrukt... Bij de prijzenswaardige initiatieven van eer aantal West-Souburgse heemkundigen om de Marnix-herdenking niet aan Zeeland voorbij te la ten gaan, is zijn betekenis voor het Zeeuwse wel enigszins overdreven. Hij woonde hier maar kort en met uitzondering van zijn pogingen de kerk van West-Souburg te restaureren speelde hij hier geen rol van enige betekenis. Dat één derde van het boek gewijd is aan het Slot Aldegonde, hei vondstmateriaal (hoe bijzonder ook) dat voor het merendeel uit één beerput afkomstig is en voor het grootste gedeelte stamt uit de tijd vóór Mar nix, alsmede het feit dat er zelfs een overzicht van de overige Zeeuwse kastelen in opgenomen is (op zichzelf van grote waarde, maar in deze monografie niet passend), lijkt mij daarom teveel van het goede. De factor 'haast' heeft op dit boek helaas even eens vat gehad: slordige drukfoutjes, pietepeute rig afgedrukt kaartmateriaal, wel érg vaak een zelfde portret van de goede man en een inconsequente annotatie zijn tekortkomingen, die afbreuk doen aan de pretenties van deze mono grafie. Het ene hoofdstuk bevat een 'literatuur lijst', het andere een 'beknopte literatuurlijst' of 'geraadpleegde literatuur', terwijl weer andere hoofdstukken het met noten moeten doen, met korte verwijzingen naar titels die pas weer op een verstopte literatuurlijst, ergens halverwege, volledig terug te vinden zijn. Ondanks deze kleinigheden hebben de schrij vers en initiatiefnemers met deze publicatie een hoogst waardevol product afgeleverd. C.N. Polderman Jaco Walhout en Fred Twisk, Vogels van Walche ren. Middelburg, Stichting Avifauna van Walche ren, 1998. 320 blz. Isbn 90 901199-X. Prijs 85,4

Zeeland | 1999 | | pagina 46