MEDEDELINGEN 115 ter naar de Herengracht. Aan de linkerzijde zijn onder andere het IJkkantoor en de Lutherse Kerk te zien. De prijzen van de kaart zijn als volgt: 1 ex. f 1.-: 10 ex. 8,-; 20 ex. 15,-; 30 ex. 21.-; 40 ex. 24,-; 50 ex. 25,-. Boven 50 exemplaren 50% korting. Leden krijgen daarboven een kor ting van 10%. De eerder uitgegeven prentbrief kaarten (zie onder) zijn op dezelfde voorwaarden nog leverbaar. Bestellingen kunnen worden ge richt aan het secretariaat: Kousteensedijk 7, 4331 IE Middelburg, tel. (0118) 65 43 47 (buiten kan tooruren, maandag-, woensdag- en vrijdagoch tend, is een antwoordapparaat ingeschakeld). Eerder zijn uitgebracht: 1. Rekenkamer van Zeeland; 2. Vlissingse poort te Middelburg; 3- Gaffelschip op de Schelde voor Zierikzee; 4. Ge brandschilderd raam Rederijkerskamer te Veere; 5. Ijsvermaak van Adriaan van de Venne; 6. Inte rieur van een herenboerderij op Walcheren van l.P. Bourjé; 7. Altaarstuk Zierikzee; 8. Grote Kerk te Veere; 9. Gezicht in Oostkapelle van Jan Arends; 10. Gezicht op de dokhaven te Vlissingen van W.J. Schütz; 11. Gebrandschilderd raam uit 1620 van het St. Jozef- of Timmermansgilde in de Noordmonsterkerk te Middelburg; 12. Gezicht op de stad Goes. Cornells Pronk toch alleen naar Zeeland? Kaar aanleiding van mijn artikel 'Cornells Pronk en Abraham de Haen in Zeeland in 1729' in Zee land 9/2 (2000) maakte Robert Jan te Rijdt, con servator tekeningen bij het Rijksmuseum te Am sterdam, mij attent op een interessant artikel dat mij helaas was ontgaan. Het gaat hier om een studie van Leonard Kasteleyn: 'Een Pronkende Haen. Nieuwe toeschrijvingen van zes schets boekjes van Cornelis Pronk (1691-1759) en Abra- tam de Haen (1707-1748) in het Rijksprentenka binet' Bulletin van het Rijksmuseum 44 1996), 91-119). Op grond van kenmerkende verschillen n de tekenstijl en het handschrift van de onder- schriften schrijft Kasteleyn het hele schetsboekje 1P-T-1970-4, waarin de door mij besproken Zeeuwse tekeningen staan, aan Pronk toe, dus ook de schetsen van de tuin van Gillis Pauwelsz en van Domburg, die eerder op naam van De Haen stonden. Hiermee komt de aanname, dat De Haen .Honk op deze reis vergezelde, wel op losse schroeven te staan. Als enige aanwijzing daarvoor blijft dan de tekening van het kasteel van West- Souburg over die aan De Haen wordt toegeschre- "en en waarvan de datering op 1729 wordt ge steld. Deze kan echter ook later naar een schets an Pronk in het atelier van de beide kunstenaars zijn ontstaan, omdat De Haen dikwijls schetsen van Pronk uitwerkte. Inmiddels is ook duidelijk geworden, dat de schets op bladzijde 34 van het schetsboekje niet van Pronk is. Bij nadere beschouwing blijkt dit een niet al te geslaagde kopie te zijn van de naastliggende tekening van het Weeshuis en de Oostkerk; alle details zijn gelijk, maar de uitwer king is veel on beholpen er. Wie deze kopie heeft gemaakt, is niet duidelijk; in elk geval niet Abra ham de Haen of Andries Schoenmaker, die een heel andere tekenstijl hadden. Mogelijk is het een product van een latere eigenaar van het schets boekje, die zijn hand eens heeft willen oefenen in het overtekenen van het stadsgezichtje, en ons daarmee weer een nieuwe kleine puzzel heeft bezorgd. Ad Beenhakker In memoriam drs. C.J.F. Klaassen, 5 septem ber 1926-7 juli 2000 Op 7 juli 2000 overleed plotseling, op 73-jarige leeftijd, drs. Cornelis Jacobus Francois Klaassen (voor iedereen Kees), conservator Munten en Penningen van het Koninklijk Zeeuwsch Genoot schap der Wetenschappen. Nog op 1 juli was hij meegegaan met de jaarlijkse fossielebottenvis- tocht van het Genootschap op de Westerschelde en was hij ontspannen en tegelijk, als altijd, druk discussiërend met de mosselkotter teruggevaren naar Zierikzee. Het zou zijn laatste inspanning zijn voor het Genootschap, dat hem zo zeer ter harte ging en waarvan hij sinds 1967 lid was. Ge durende zijn arbeidzaam leven was hij tandarts te Rotterdam. In zijn vrije tijd bekleedde hij tal van maatschappelijke functies. Zijn brede belangstel ling, levenslust en energie blijken onder meer uit het feit dat hij na zijn pensionering nog begon aan een studie prehistorische archeologie, met als

Zeeland | 2000 | | pagina 41