HRZAMELINGEN 25 \fb.20. Een doos vol Scaphella lamberti. Coll. KZGW. iary and Quarternary Geology 32 (1-3), 3-17, .eiden 1995). Sinds 1995 verschijnt het tijdschrift Voluta van de Werkgroep Geologie, waarin regel matig de fossiele fauna van Zeeland wordt be- proken. Het verzamelen en bestuderen van fossiele chelpen in Zeeland heeft een grote ontwikkeling i oorgemaakt; als men de belangrijkste vindplaats van fossielen in Zeeland, de Kaloot, met rust laat, zal dat nog vele jaren kunnen duren. Literatuur 1 eeftink, W.G. 'Cornelis Brakman, een Zeeuwse orpsonderwijzer en natuurwetenschapper'. In: 1 rchief 1994, 145. ieijzer (1869). Moerdijk, P.W, R. Pouwer, A.C. Rijken en F.A.D. an Nieulande. Fossiele schelpen van Zeeuwse tranden en stromen. Publicatie Werkgroep Geo logie, Koninklijk Zeeuwsch Genootschap der We- enschappen nr. 2 (1992), 1. Mieulande, F.A.D. van. Cadzandnummer. Publi- atie Werkgroep Geologie, Koninklijk Zeeuwsch Genootschap der Wetenschappen nr. 1 (1986), 1. Fossiele botten Als in juni 1874 dr. J.C. de Man een aantal been deren koopt van vissers uit Arnemuiden, wordt met deze daad een belangrijke stap gezet voor de wetenschap. Zijn grote interesse voor alles wat met de anatomie te maken had, maakte hem tot één van de eerste paleontologen in Nederland. De paleontologie is de wetenschap die zich be zighoudt met het uitgestorven leven in de ruimste zin. Later zijn binnen het Zeeuws Genootschap meer mensen zich bezig gaan houden met groepen uitgestorven dieren die in Zeeland, de Schelde en de aangrenzende Noordzee worden aangetroffen. De periode van ruim twee miljoen jaar tot circa 10.000 jaar geleden wordt het Pleistoceen ge noemd. Hierna volgt het Holoceen. Beide tijdvak ken behoren tot het Kwartair. In deze periode be gint ook de mens een rol te spelen, uiteindelijk één van dominerende aard. Gedurende het Pleis toceen zijn het de afwisselende klimaten van koude en warme perioden, die grote invloed krij gen op de landschapsvormen hier te lande en de verschillende populaties van dieren. Aangenomen wordt dat het Pleistoceen zeker

Zeeland | 2001 | | pagina 27