GE .OOTSCHAPSVERZAMELINGEN 111 riode. Het zal dan ook niet verbazen dat onder zulke condities de prijs van duizend waalstenen ro td 13 ligt. In de crisistijd zakt die naar 10. Naar het eincle D klachten over prijsval en concurrentie krijgen in de tweede helft van de jaren tachtig en in de ja; en negentig een wat grimmiger karakter. Hoe- w '1 de jaarverslagen van de Kamer van Koop handel een wat omfloerst karakter hebben, geeft le .ing ervan toch de indruk dat tegenvallende productie en afzet wat opgefleurd moesten wor den met mededelingen over nieuwe producten. D productie van stenen daalt in 1886 naar een mijoen, terwijl in de jaren ervoor nog 2,5 en 1,2 miljoen stenen werden vervaardigd. Een aantal ja ren wordt op halve kracht gewerkt en in 1893 draaien de machines nog maar vier maanden. Janssen verklaart de crisis in de baksteenindus trie van de jaren tachtig uit liet feit dat opdrach ten voor spoorwegen en vestingwerken over hun hoogtepunt heen waren. De overcapaciteit én de ct ncurrentie uil België veroorzaken de prijsval die leidt tot beperking van de productiecapaciteit, waarvoor de brancheorganisatie zich inzet. Ook het aantal personeelsleden bij 'De Su- z; nna Johanna' loopt terug. De productie is deels seizoenswerk. In de beginjaren komt een perso neelsbestand van 35 man voor in de zomermaan den. Het laagste aantal is tien werknemers, blij kens de jaarverslagen. Met name in de laatste j: ren zien we aan het verloop dat het bedrijf min der goed draait. En dan volgt in 1895 het bericht dat in novem ber van dat jaar de productie is gestaakt. Een ver- k aring wordt niet gegeven, maar gezien het torgaande kan aangenomen worden dat verdere productie niet meer rendabel was. Janssen schrijft echter dat juist in de jaren negentig de bedrijfstak weer uit het dal klimt. Een bevredigende verkla ring voor de beëindiging van het bedrijf valt niet t,; geven. Wellicht heeft Fak Brouwer geen nieuwe investeringen aangedurfd na die slechte j tren. Volgens een bepaling in de pachtovereenkomst moeten bij de beëindiging van de overeenkomst - en dat is ook het geval wanneer gedurende t vee achtereenvolgende jaren 'gene stoking der •s eenovens heeft plaats gehad' - de opstallen zijn gesloopt, het puin afgevoerd en de percelen als goed weiland worden opgeleverd. Ik heb ner gens iets bespeurd dat kan duiden op het niet na komen van deze verplichting. De eerder ge noemde foto's vermelden in het onderschrift dat de fabriek in 1895 is opgeheven. Ik ga er der halve van uit dat 'De Suzanna Johanna' in 1895 an de aardbodem is verdwenen. Van de steenfa- Afb.4. Beschilderde tegel met een Watchers boerinnetje. Zeeuws Museum, K/uw, G 2514a. briek zou op het terrein dan geen steen meer te vinden moeten zijn. Voor de zekerheid heb ik contact opgenomen met de heer L.F. Polderdijk, die aan de Oude Dijk woont, vanwaar de foto's van de fabriek ooit zijn gemaakt. Verrassenderwijs blijkt zijn grootvader de eerder genoemde kaart getekend te hebben, die de exacte positie van het bedrijf aangeeft. Een exemplaar van de kaart uit het Zeeuws Ar chief is ook in zijn bezit en hoort eigenlijk bij een boekje dat zijn vader schreef over Nieuw- en Sint Joosland. Wat weet hij nog van 'De Suzanna Jo hanna? Uit de overlevering is hem bekend dat er ooit een steenfabriek voor de dijk lag en dat die rond de eeuwwisseling moet zijn gesloopt. Nee, restanten heeft hij nooit bespeurd. De plek was wel logisch vanwege het aanwezige kleislib. Hij wijst erop dat de oneffenheden in het landschap rond de molen en langs de Nieuwlandseweg af komstig zijn van in vroeger tijden uitgebaggerd slib uit het kanaal en de Sloe-arm. Die hebben - voorzover hij weet niets te maken met graafac- tiviteiten van de fabriek. Jan Frangois Fak Brouwer De familie Fak Brouwer is blijkens het familiear chief, dat zich in het Zeeuws Archief bevindt, lang verbonden geweest aan Middelburg.7 In 1775 wordt Jan Fak Brouwer te Middelburg gebo-

Zeeland | 2001 | | pagina 37