112 Alb.5. Beschilderde tegel met een Walcherse boer. Zeeuws Museum, kzgw, G 2514b. ren. Hij wordt de man van de chocoladefabriek. Zoons Jan (1805-1871) en Marinus (1813-1873) volgen hem op. De zoon van Marinus is Jan Frangois, de man die 'De Suzanna Johanna' heeft gesticht en naar alle waarschijnlijkheid ook heeft gesloopt. Over Jan Francois zelf bleek tot nu toe weinig te vinden. Het familiearchief laat van hem slechts een 'welkomstgroet' zien, die ter gelegen heid van zijn twaalfenhalfjarig huwelijk op 24 ja nuari 1993 is gezongen op de wijs van 'Wien Neerlands bloed'. Veel valt er niet uit op te ma ken: '"Dring" luid vanuit ons feestgedruisch, die beê ten hemel in: Bewaar dit paar, bewaar hun huis, schenk zegen ruim en mild.' Het heeft hen niet kunnen behoeden voor de val van het be drijf, twee jaar later. Jan Francois werd geboren op 8 april 1855 in Middelburg en overleed op 1 augustus 1922 in Nijmegen. Of hij daarheen getrokken is na de sluiting van het bedrijf, is niet waarschijnlijk, daar zijn echtgenote - Suzanna Johanna de Decker (1855) met wie hij in Antwerpen op 24 juli 1880 trouwde - op 3 september 1917 te Middelburg overleed. Wel wordt uit deze gegevens duidelijk waar de naam van het bedrijf vandaan komt. Hij startte het een jaar voor zijn huwelijk en de jonge bruidegom in spe heeft zijn verloofde duidelijk van zijn liefde blijk willen geven in de naamge ving 'De Suzanna Johanna'. GENOOTSCHAPSVERZAMELINGEN De genealogie van de familie Fak Brouw _>r toont ons 29 Fak Brouwers die tussen 1775 en 1967 in Middelburg hebben gewoond. Er worden geen kinderen van Jan Frangois vermeld. De fi- milie moet tot de beter gesitueerden hebben b hoord. Als beroepen en functies komen we t .*- gen: fabrikant, koopman, apotheker, lakenkoper, predikant, arts, gemeenteraadslid en preside it van de landsraden te Karanganjar en Keboeme 1. Huwelijken vinden ondere andere plaats met c.e bekende Middelburgse familie Tak (drie keer), Posthumus Meyjes en Berdenis van Berlekom. Collectie Koninklijk Zeeuwsch Genootschap In 1933 heeft de heer H. Pleyte enige objecten van 'De Suzanna Johanna' geschonken aan het Genootschap. Jammergenoeg heeft hij geen n; - dere gegevens achtergelaten over deze stukken. Het betreft een baksteen met verdiept reliëf 'J. 1 Fak Brouwer' (G 2859), twee gietvormen in gips (G 2513), nog eens twee gietvormen (G 2512) en twee tegels (G 2514). Verder heeft de heer L Gabriëlse enige jaren geleden ook een baksteen met genoemd reliëf aan het Genootschap a - gestaan (G 01-001). Het gebrek aan nadere gegevens bij deze collectieonderdelen vormde de aanleiding voor mijn onderzoek, waarbij ik belangrijke steun kreeg van mevrouw clrs. C.F. Ileyning, conservator van het Genootschap, en de heer T. Franken, verbonden aan het Zeeuws Archief. Dit artikel kwam tot stand in het kader van een door mevrouw Heyning opgezette pro jectgroep van de Werkgroep Kunstgeschiedeni: die gegevens over Genootschapsbezittingen tracht te achterhalen. Een voorwerp ontleent be tekenis mede aan het verhaal erachter, zo luidt het adagium van de projectgroep. Vandaar dit verhaal. Noten 1. J. Everwijn, Beschrijving van handel en nij verheid. Deel: 'Steen en pannenfabrieken'. 's-Gra venhage 1912, 163 e.v. 2. Foto's uit de Zelandia Illustrata 1, nr. 794. 3. 'Historisch-Topografische kaart van de ge meente Nieuw- en Sint Joosland', F.P. Polderdijk Zelandia Illustrata 1, nr. 332. 4. G.B. Janssen, Baksteenfabricage in Neder land, Van nijverheid tot industrie, 1850-1920 Zutphen 1987. 5. Zeeuws Archief, Handelingen gemeenteraad Middelburg 1875-1980. 6. Zeeuws Archief, Gemeenteverslagen Middel burg (1875-1946), onder Jaarverslag van de Ka mer van Koophandel'. 7. Zeeuws Archief, Familiearchief Fak Brouwer.

Zeeland | 2001 | | pagina 38