132 DE ZEEUWSE LANDBOUW (X CO Schaal Bedrijfsomvang Figuur 1. Het classificatieschema in de Nederlandse landbouw vanaf eind jaren '50 en het bijbehorende ontwikkelings model. In de jaren zeventig en tachtig werd het land bouwbeleid van het voorgaande decennium on verminderd voortgezet. In toenemende mate werd de financiële positie van agrariërs onderge schikt gemaakt aan de economische betekenis van de sector als geheel. Aan bedrijfsbeëindiging werd daarom hoge prioriteit toegekend: 'Er zal de komende jaren een aktief saneringsbeleid moeten worden gevoerd voor degenenen die geen moge lijkheid hebben zich in te stellen op een voor de toekomst aanvaardbare bedrijfsstructuur.'8 Terugblikkend op het nationale en Europese landbouwbeleid van de jaren zestig, zeventig en tachtig, kan gesteld worden dat er sprake was van een grote mate van eenstemmigheid over de te volgen ontwikkelingsroute op basis van een gedeelde analyse van de situatie en een gemeen schappelijk idee over de te realiseren doelen.9 Structurele ontwikkeling vormde daarbij het sleutelwoord.10 Opvallend is dat dit begrip in toe nemende mate door beleidsmakers, de agro-in- dustrie, landbouwwetenschappers, landbouwor ganisaties en agrariërs als een onvermijdelijke en noodzakelijke route werd gepresenteerd." Het moderniseringsproject werd dus geleidelijk aan getransformeerd van een keuze voor een speci fieke ontwikkelingsrichting in een ontwikkelings richting die niet langer ter discussie stond, en vervolgens in de enig mogelijke ontwikkelings richting. Met andere woorden, een proces waarin een optie een belofte wordt en vervolgens een vanzelfsprekend toekomstbeeld, dat uiteindelijk wordt geïnternaliseerd als een feit, als een objec tieve waarheid. Zodoende legitimeerde het 'noodzakelijke proces van structurele ontwikke ling' ook de systematische afwijzing van beleids alternatieven en alternatieve ontwikkelingsroutes. Modernisering van de Zeeuwse landbomv Overeenkomstig andere gebieden werd ook in Zeeland het koploperbedrijf de sociale norm. In de loop der jaren raakten de meeste Zeeuwse boeren ervan overtuigd dat bedrijfsvergroting de enige mogelijkheid was om boer te kunnen blij

Zeeland | 2001 | | pagina 14