r-1 ii'Miwi samenkomen, worden gedeconsolideerd en daarna naar hun eindbestemming gedistribueerd. Het aantal landelijke overslaglocaties bij beide bedrijven is in de afgelopen twintig jaar sterk afgenomen. Zeeland heeft er geen meer, omdat het te perifeer is gelegen. Bij containervervoer werkt hetzelfde economische mechanisme: de wct wordt niets meer dan een grootschalig aanlandingspunt voor containers die 'ongeopend' worden doorgetransporteerd naar distributiecentra in de afzetgebieden waar de goederen hun eindbestemming vinden. De economisch interessante functie van het deconsolideren van de containers en het fijndistribueren van de inhoud (daar zit, inderdaad, 'value added') blijft voorbehouden aan distributiecentra in Antwerpen, Breda, Venlo, e.d. Het perspectief dat zich in het kielzog van de wct in en rond Vlissingen-Oost een levendig en innoverend netwerk van logistieke dienst verlening zal ontwikkelen, is niet erg realistisch, zeker niet in de omvang zoals de mer die presenteert. Het gaat bovendien om activiteiten met een lage toegevoegde waarde, helaas. Samenvattend acht ik de werkgelegenheidseffecten beduidend kleiner dan in de mer voorgerekend zijn. Gevolgen voor het verkeer en vervoer in Zeeland De komst van de wct zal verstrekkende gevolgen hebben voot het verkeer in Zeeland, zowel over de weg als over het spoor. Het grootste deel van de verkeersstromen is oost - west en, door de langgerekte flessenhalsvorm van Zuid-Beveland, concentreren deze verkeersstromen zich op de a58 en de n254 en op de spoorverbinding Bergen op Zoom - Vlissingen-Oost. Deze extra belasting komt bovenop de toename van het verkeer ten gevolge van de opening van de WesteTscheldetunnel in maart 2003. dit verkeer over uren van de dag, gaat het dus grofweg om zo'n 100 a 200 extra vrachtwagen bewegingen per uur. Daarnaast zal er een toename zijn van vervoersbewegingen ten gevolge van woon-werkverkeer en de in de mer berekende indirecte werkgelegenheid. Om een indruk te krijgen van de te verwachten situatie op de n254 (een baanvak met twee rijstroken): per uur zullen er gemiddeld 450 tot 480 extra motorvoertuigen bijkomen bij het nu reeds aanwezige verkeer. Over het spoor. Het goederenvervoer per spoor zal door de komst van de wct toenemen met circa 100 extra containertreinen per week. Uitgaande van de in de mer vermelde lengte van de opstelsporen, zullen deze treinen een lengte hebben van 700 meter. Bovendien zullen na aan leg en elektrificatie van de Sloelijn deze treinen ook met een hogere snelheid passeren. Omdat het Zeeuwse spoorwegennet gebruik maakt van een lage spanning, is het nauwelijks mogelijk om zoveel vervoer op de dag te laten plaatsvinden, mede omdat er ook personenvervoer over het spoor plaatsvindt. Als gevolg van deze toename zal dit voor de woonkernen waar het spoor doorheen loopt, betekenen dat overwegen langer en vaker gesloten zijn. Trillings- en geluidsoverlast. Het aantal woningen dat door geluid of trillingen van het spoorverkeer gehinderd zal worden, zal vier keer zo groot worden dan nu. Dit komt overeen met 8000 mensen die direct hinder zullen ondervinden van de gevolgen van de wct. In de mer is aangegeven dat bij mitigerende maatregelen gedacht wordt aan het ter plaatse aanbrengen van geluids schermen en/of woningisolatie. Uit nader onderzoek blijkt dat dan sprake moet zijn van extreme maatregelen; de schermen dienen in dat geval hoger te zijn dan vier meter. Op de prijspeildatum van 1 januari 1999 was er al een achterstand van 700 miljoen gulden op lopende saneringsweTkzaamheden. Over de weg (a58/n254). Het verwachte aantal Bijdrage: Eduard Karelse extra vervoersbewegingen per etmaal ten gevolge van de wct is direct 1600 tot 1800 motor voertuigen en indirect, door voorwaartse effecten, nog eens 600 tot 800, voornamelijk vracht wagens. In totaal dus 2200 tot 2600 bewegingen per etmaal. Afhankelijk van de spreiding van De Westerschelde Container Terminal 93

Zeeland | 2002 | | pagina 15