andere alkaloïden vinden heel wat toepassingen in de farmaceutische industrie. Veel illegale productie van heroïne begint echter met de illegale kweek van Papaver somniferum. Als illegale kweekplaatsen kent men nog altijd de Gouden Driehoek, die zich uitstrekt over een deel van Birma, Laos en Thailand en de Gouden Maansikkel. In de laatste is Afghanistan de grootste opiumproducent terwijl Pakistan en Iran vooral bij de heroïneproductie en handel betrokken zijn. In de eerste plaats heeft dit alles te maken met politieke en economische aangelegenheden, maar ook de georganiseerde misdaad speelt een grote rol. De problemen kunnen moeilijk opgelost worden zolang het principe 'guns for drugs' van toepassing is. De auteur gaat in op aspecten als het toedienen van opiaten, de farmacologische eigenschappen, de opiaten als genotmiddel met de daaraan verbonden risico's en de behandeling van een opiatenvergiftiging of verslaving. Rendiconti dell'Academia Nazionale dei Lincei, serie ix, vol. xii, fasciolo 3, Roma 2001 opent met het stuk 'lmpositio novinum e problemi connessi nelle 'Genesis', nei presocratici e in Platone', door W. Berlardi. Het handelt over de naamgeving van zaken, die in de westerse culturen teruggaat op de eerste hoofdstukken van het boek Genesis uit de Bijbel. In Genesis wordt duidelijk een resultaat van een compromis tussen twee uiteenlopende ideologieën geopenbaard, een scheiding tussen de verant woordelijkheden: God geeft de namen behorend bij de gebieden van de kosmische scheppings aspecten en mensen benoemen de wezens in de natuur die onder de heerschappij van de mens staan. In het artikel wordt besproken hoe het verloop van het naamgevingsproject zich ontwikkelde, beginnend met de oude bijbelse cultuur, en in Griekenland met de tijd vóór Socrates. Bepaalde versregels uit de Bijbel worden bestudeerd, gevolgd door stukken uit Heraclitus, Parmenides, üemocritus en Plato. Een groot deel is gewijd aan de opvatting van Plato die de verschillende opvattingen vergelijkt en soms aanvecht. 110 Aanwinsten ruilverkeer

Zeeland | 2002 | | pagina 32