16de Historische Studiedag van de Werkgroep Historie en Archeologie ln 2002 staat de herdenking van de oprichting van de Verenigde Oostindische Compagnie (voc) in 1602 centraal. Ook de Werkgroep Historie en Archeologie (wha) besteedt aandacht aan dit onderwerp. De jaarlijkse studiedag van de wha heeft dan ook de voc als thema. De 16de Historische Studiedag getiteld 'Zeeland en de voc' wordt georganiseerd in samenwerking met Stichting Cultureel Erfgoed Zeeland en vindt plaats op 1 november 2002. ln de historische ambiance van de Burgerzaal in het Middelburgse stadhuis aan de Markt, zullen vier sprekers een aantal boeiende facetten uit het voc-verleden belichten. Uiteraard is er ook ruimte voor discussie en vragen. De middag begint om 14.00 uur (zaal open vanaf 13.30 uur). De kosten voor deze middag bedragen 7,50. U kunt zich tot 18 oktober a.s. schriftelijk aanmelden voor de studiedag bij het secretariaat van de wha, p/a Zeeuws Archief, Postbus 70, 4330 AB Middelburg, of via een e-mail aan info@zeeuwsarchief.nl, beide met vermelding van '16de Historische Studiedag', uw naam, adres, postcode, woonplaats, telefoonnummer en het aantal deelnemende personen. Tegelijkertijd dient u het deelnamebedrag 7,50 per persoon) over te maken op gironummer 3719924 t.n.v. de Werkgroep Historie en Archeologie te Tholen o.v.v. 16de Historische Studiedag'. Aan de zaal worden geen kaarten verkocht. Degenen die hebben betaald krijgen voor 1 november het definitieve programma als toegangsbewijs toegezonden. Scheurbuik en Scheepsbeschuit Tot en met 11 januari 2003 is in de tentoon stellingsruimte van het Zeeuws Archief, Hofplein 16 te Middelburg de expositie 'Scheurbuik en Scheepsbeschuit. Leven aan boord van een voc-schip' te zien. De tentoonstelling is te bezichtigen van maandag tot en met zaterdag van 9.00 tot 17.00 uur. De toegang is gratis. ln het Zeeuws Archief volgt de bezoeker de avontuurlijke reis van de bemanning van een voc-schip, rond 1750. Door het gebruik van archiefstukken in combinatie met museum objecten, geluid en geurstoffen waant de bezoeker zich aan boord van een voc-schip. Het eerste gedeelte van de tentoonstelling gaat over de-voc-Kamer Zeeland en de invloed die de voc op Zeeland heeft gehad. Hier zijn afbeeldingen te zien uit de eigen collectie van het Zeeuws Archief en uit de historisch-topografische atlas Zelandia Illustrata van het Koninklijk Zeeuwsch Genootschap der Wetenschappen, onder meer prenten, zoals panorama's van Middelburg en Vlissingen, portretten van bewindhebbers en een aquarel van de scheepswerf. De geur van verse specerijen als peper, nootmuskaat, foelie en kruidnagel, de aanblik van kostbaar porselein en prachtige oosterse stoffen maken het verhaal tastbaar. ln het tweede gedeelte komen de bemanning en het leven aan boord aan bod. Hiervoor is een matrozenverblijfplaats nagebouwd, die het schrille contrast laat zien tussen het leven achter de mast (rijk) en dat ervóór (arm). Archiefstukken, prenten en voorwerpen vertellen het verhaal van een weesjongen uit het Middelburgse armen weeshuis, van gewone soldaten en matrozen. Persoonlijke voorwerpen (bruikleen Zeeuws Maritiem MuZEEum), zoals een leren schoen, een pijp en een tabaksdoos, en algemene gebruiksvoorwerpen, zoals wijnflessen, eetgerei en scheepskisten uit het wrak Het Vliegent Hart, dat in 1735 gezonken is voor de kust van Walcheren, geven een beeld van wat er zoal aan boord werd meegenomen. ln het derde gedeelte is een kombuis nagebouwd waar de scheepschirurgijn zijn medicijnen brouwde. Een Lyste van Medicamenten uit 1740 (bruikleen Zeeuwse Bibliotheek) laat zien welke medicijnen en ingrediënten werden gebruikt om ziekten zoals scheurbuik en rotkoorts te bestrijden. Het Zeeuws Archief is in het bezit van een scheepsjournaal dat de Middelburgse Mededelingen 119

Zeeland | 2002 | | pagina 41