Noten Dank is verschuldigd aan drs. R.M. van Dierendonck en J. Jongepier voor hun adviezen; N. Riemens voor het fotograferen en het Museum 'Het Land van Axel te Axel' waar het vondstmateriaal zich bevindt. 1 Stadsarchief Gent, reeks 28, nr. 2/5 Kohier xxe penning van Aendijcke over 1571 en 1572 en Kohier van de ve penning over 1577. 2 A.MJ. de Kraker, Landschap uit balans. De invloed van de natuur, de economie en de politiek op de ontwikkeling van het landschap in de Vier Ambachten en het Land van Saeftinghe tussen 1488 en 1609. Utrecht 1997, 264-266. 3 P.M. Grijpinck, Register op de parochiën, altaren, vicariën en de bedienaars zooals die voorkomen in de middeleeuwse rekeningen van den officaal des aartsdiakens van den Utrechtschen Dom. 1ste Deel Quatuor Officia Flandirae, Wallacria, Scaldia, Zuidbevelandia, (Amsterdam 1914), 3- 4. Hierin wordt geen patroonheilige vermeld. 4 A. Gautier, 'Fossiele zoogdieren in de Vier Ambachten'. In: A.MJ. de Kraker, Harry van Royen en Marc E.E. De Smet (red.), Over den Vier Ambachten. 750 Jaar Keure 500 Jaar Graafjansdijk. Kloosterzande 1993, 71-79. houten constructie. Nader onderzoek naar soort hout en mogelijke ouderdom is nog niet verricht. Uit de ligging en de loop van de fundering kan worden verondersteld dat deze in de richting van de dijk doorloopt. Wel is het dierlijk botmateriaal onderzocht, waaruit is gebleken dat de lokale samenleving veel vlees van plaatselijk vee heeft geconsumeerd. Figuur 8. Waterkan (circa 1500) van roodbakkend aardewerk met spaarzaam versierde geelwitte slibbogen op de schouder; hoogte circa 25 cm. Foto's 4 t/m 8: Nellie Riemens. Gelet op het feit dat de archeologische site niet is bedreigd en dat de aangetroffen resten verder ongemoeid zijn gelaten, liggen er nog grote mogelijkheden voor nader onderzoek naar ver dronken dorpen en naar het dagelijkse leven op het einde van de Middeleedwen. De belangrijkste voorwerpen uit de proefopgraving bevinden zich nu in bruikleen in het museum 'Het Land van Axel' te Axel, waar ook resten van eerdere grond werkzaamheden worden bewaard. 18 Het verdronken dorp Aendijcke

Zeeland | 2004 | | pagina 19