Lambrechtsen Loncke zijn verscheidene andere portretten bekend, in het begin van de 17de eeuw schilderde hij onder meer de rijke Zierik- zeeënaar David Cornelis den Dagh, voor het bedrag van acht gulden, in 1942 organiseerde het Rijksmuseum een expositie met de titel 'Zeldzame Meesters'. Daar werden ook werken van de Zierikzeese schilder tentoongesteld: dit zegt beslist iets over de kwaliteiten van Lonckes schilderskunst. De schilder Verboom. We kunnen niet verklaren waarom jhr. Van Riemsdijk beweerde dat de portretten zich op slot Moermond hebben bevonden; dit zal vermoedelijk 'De Helle' geweest zijn. Het kan zijn dat een eigenaar van het slot ze ooit aankocht. Maar een andere mogelijkheid is dat het kasteel en de voormalige buitenplaats per abuis zijn verwisseld; ze staan per slot van rekening slechts 600 meter van elkaar verwijderd. Een verband tussen het geslacht Van Riemsdijk en slot Moermond is namelijk vooralsnog niet aan te tonen. Over de in Zierikzee geboren kunstschilder Jacob Lambrechtsen (ook wel Lambertsz.) Loncke is betrekkelijk weinig bekend. Hij stamde uit een Zeeuws-Brabants geslacht, dat in de 17de eeuw veel bekende namen voortbracht, met name in de maritieme wereld. We kennen de geboorte- noch de overlijdensdatum van Jacob Loncke. Hij blijkt in 1618 deken te zijn geweest van het Sint Lucasgilde van Zierikzee; in 1646 wordt hij in het gildearchief voor het laatst vermeld. Voor zover we weten was hij een echte regenten schilder. Op negentien maart 1603 ondertrouwde hij Sara Reijnbrands Verboom. Hoewel in Schie dam geboren, stamde zij uit een oud Zierikzees regentengeslacht. Haar grootouders, Reijnbrand Verboom en Anna Brandijn, bewoonden in Zierikzee het huis aan het Havenpark dat nu "s Landskamer' heet. Bovendien bezaten ze buitenplaats 'De Helle' onder Noordwelle. Na het overlijden van Sara Verboom huwde Jacob Loncke op 4 november 1625 de Antwerpse weduwe Maijken Waersegger. Op 'De Helle' hingen veel schilderijen, waaronder waarschijnlijk diverse van Lonckes hand, want Jacob Loncke was zelf ook verwant aan de eigenaar Reijnbrand Bronnen W.JJ. Boot, De tramboten van de RTM en haar dochteronder nemingen. Alkmaar 1983. F.E. Hijmans, Genealogie Loncke. Gemeentearchief Roosendaal. Jhr. Mr. J. Schuurbeque Boeije, 'Het schilderijen-bezit der gemeente Zierikzee'. In: Archief, mededelingen van het Koninklijk van het Zeeuwsch Genootschap der Wetenschappen 1950. A. Staring, 'Weinig bekende portrettisten: Jacob Lambertsz. Loncke'. Overdruk uit: Oud-Holland 8 (1947). P.D. de Vos, De Vroedschap van Zierikzee, van de tweede helft der 16e eeuw tot 1795. Middelburg 1931, 196. Gemeentearchief Schouwen-Duiveland, Correspondentie gemeente Zierikzee 1943 nr. 4308. Met dank aan Joop van Loo voor verstrekte inlichtingen. Figuur 3. De voormalige buitenplaats 'De Helle' tussen Renesse en Noordwelle in 1905. Coll. W. de Vrieze. 22 Twee Zierikzeese schilderijen in oorlogstijd

Zeeland | 2004 | | pagina 23