75 miljoen Oost-Europeanen zal de werkloosheid alleen maar toenemen. De auteur geeft zijn ideeën over de manier waarop de gevaren be streden kunnen worden. Een van de belangrijke maatregelen die genomen moeten worden, is volgens hem iedereen te laten werken, het werk dat men aankan wel te verstaan. De staat moet het eventuele tekort aan loon aanvullen, maar uitkeringen zonder dat daar arbeid voor verricht wordt keurt de schrijver in de meeste gevallen af. In de huidige verzorgingsstaat Duitsland moet volgens hem drastisch worden ingegrepen. Van de Bayerische Akademie der Wissenschaften ontving het Genootschap een kostbaar numis matisch standaardwerk van ruim 700 bladzijden: Die Personennamen auf den merowingischen Münzen der Bibliothèque nationale de France, geschreven door Egon Felder. Alle aangetroffen namen op de munten worden alfabetisch behan deld: waar en hoe dikwijls komen ze voor, wat is hun taalwetenschappelijke betekenis, en waar zijn de munten geslagen. Ook in Nederland ge slagen merovingische munten krijgen aandacht: uit Dorestad (Wijk-bij-Duurstede) met het stem pel Dorestate, uit Maastricht met het stempel Triecto, en de derde uit Nederland afkomstige weinig in dit dialect - wordt de fonetiek wel behandeld, en daarnaast de verschillende vormen van woorden. Het was onmogelijk een nauw keurige beschrijving van alle varianten te geven zodat de schrijver zich beperkt heeft tot het Brussels dat in het centrum van de stad wordt gesproken. De Nordrhein-Westfalische Akademie der Wissen schaften zond verschillende publicaties, onder andere Die Wölfm und die Zwillinge in der römische Historiograpbie van 0. Zwierlein en Virtuelle Werkstoffe - Utopie oder Alltag von morgen van G. Gottstein. Een boekje van Hans- Werner Sinn heet Die rote Laterne - Die Gründe für Deutschlands Wachsturmsschwache und die notwendigen Reformen. De economische groei baart Duitsland steeds meer zorgen: de werkloos heid is sinds dertig jaar alleen maar stijgende, het aantal arbeidsongeschikten loopt op en ook de vergrijzing houdt een economische inhaalslag tegen. Als in 2004 de grenzen opengaan voor Figuur 1 Eug'éne Laermans (1864-1940). De blinde (1898). Doek, 134 x 174 cm. Koninklijk Museum voor Schone Kunsten, Antwerpen. 34 Aanwinsten ruilverkeer

Zeeland | 2004 | | pagina 35