13.1 Prof. Dr. J.Y.H.A. Jacobs (red.), Gaandeweg aaneengesmeed. Geschiedenis van het bisdom Breda. Nijmegen 2003. 145 blz. ISBN 90-5625149-X. Prijs 20,-. Het 150-jarig bestaan van het bisdom Breda was aanleiding tot een terugblik op de ontstaans geschiedenis en de ontwikkeling van het bisdom Breda. Omdat de provincie Zeeland wat de katholieke kerk in Zeeland betreft, behoort tot het bisdom Breda, bevat dit historisch overzicht ook een stuk geschiedenis van het Zeeuwse katholicisme. Naast kerkhistoricus Jacobs werkten nog vier anderen mee aan het totstandkomen van dit boek. In het eerste hoofdstuk gaat drs. W.J.P.M. Brand uitvoerig in op de 'bouwstenen voor een toekomstig bisdom Breda'. Het bevat de periode tussen 1559-1803. Het heeft tot 1956 geduurd voordat het bisdom zijn huidige omvang heeft bereikt. Voorheen maakte het deel uit van de bisdommen Antwerpen, Gent, Brugge, Middelburg en 's-Hertogenbosch. Het bisdom Middelburg, opgericht in 1559, dat geheel Zeeland zou gaan omvatten, was geen lang leven beschoren. Het was de tijd van de oorlogen tussen de Staten en Spanje en de pogingen om tijdens het Twaalfjarig bestand de reformatie in te voeren in de omliggende dorpen. De bijdrage van drs. L.PJ.S. Aerden, kerkhistoricus en vicaris-generaal van het bisdom Breda, behandelt het kerkelijke leven tussen 1803 en 1853. Hij beschrijft de politieke en kerkelijke ontwikkeling in het apostolisch vicariaat dat in 1853 ten slotte een zelfstandig bisdom zou worden. Aandacht krijgen onder meer de priesteropleiding en de plaats van de religieuzen in het kerkelijke leven van het vicariaat. Hij geeft een aardige schets van de volksvroomheid en de relatie tot de pro testanten. De katholieken werden gewaarschuwd voor het lezen van vervalste bijbels of het lezen van de bijbel zonder gepaste aantekeningen! Drs. J.C.M. de Jong, archivaris van het bisdom, schetst in twee hoofdstukken de kerkelijke verhoudingen tussen de jaren 1853 en 1914. Veel aandacht wordt besteed aan de eerste bisschop van het bisdom, Joannes van Hooydonk (1853-1867). Van Hooydonk heeft een belang rijke bijdrage geleverd aan de ontwikkeling van het bisdom. De lezer krijgt een aardig beeld van de strijd voor het katholieke onderwijs, de vestiging van kloosterorden in het bisdom, het sociale vraagstuk en de emancipatie van de katholieken. Dr. M. Gielis behandelt het kerkelijke leven in de woelige periode 1914-1962. Bij de herindeling van de Nederlandse bisdommen in 1956 krijgt het bisdom Breda dan het huidige territorium, waardoor ook het dekenaat Middel burg, dat tot dan toe onder het bisdom Haarlem viel, bij het bisdom Breda werd gevoegd. Door deze herindeling steeg het aantal protestanten in het bisdom van 17 naar 38 Prof. dr. Jacobs, kerkhistoricus aan de Universiteit Brabant, beschrijft de periode 1962 tot 1994, waarbij de overgangsfase rond 1960 naar de nieuwe tijd alle aandacht krijgt. Hij laat zien dat de polarisatie in katholiek Nederland na het Tweede Vaticaans Concilie (1962-1965) in het bisdom Breda, vooral door toedoen van bisschop Ernst, in veel mindere mate heeft plaatsgevonden dan in de andere bisdommen. De auteur sluit zijn bijdrage af met een portret van bisschop Muskens die sinds zijn aantreden in 1994 een eigen gezicht aan het bisdom heeft gegeven. De kerkelijk geïnteresseerde lezer vindt in dit boek enerzijds een grote hoeveelheid gegevens over het ontstaan van afzonderlijke parochies en dekenaten, hetgeen soms ook een erg dorre en saaie indruk maakt, anderzijds geeft het een beeld van het bisdom Breda als een afspiegeling van katholiek Nederland van de laatste twee eeuwen. G.H. Buijssen Boekbesprekingen 39

Zeeland | 2004 | | pagina 40