Adri van Vliet en Willem J.J. Geneste, Operatie Noach, De hulpverlening door de Koninklijke Marine en de Watersnoodramp van 1953. Den Haag 2003. 119 blz. ISBN 90-71957365. Prijs: 10,-. Figuur 2. De benzinepomp van garagehouder Van der Zande te Zierikzee (Gemeentearchief Schouwen-Duiveland, Coll. P.J. Ochtman). Afbeelding uit Operatie Noach. Het boek is bedoeld als eerbewijs aan alle marine mensen die zich bij de redding en hulpverlening van mensen en vee hebben ingezet. Ook het verder opdringen van het water probeerde de marine te voorkomen. Twee hoofdstukken zijn gewijd aan de inzet van andere Nederlandse krijgsmachtonderdelen en aan buitenlandse militaire hulp. Nauwkeurig, van dag tot dag, worden de activiteiten beschreven - wanneer en waar men in actie kwam. Een hoofdstuk wordt gewijd aan de eerste hulpacties, een ander aan de vloot, en dan zijn er nog hoofdstukken over het optreden van het korps Mariniers, de Marineluchtvaartdienst en over de afsluiting van de hulpverlening door de Koninklijke Marine. Door deze indeling te gebruiken brengen de auteurs ordening aan in de, vooral in het begin, verwarrende hoeveelheid gebeurtenissen. Het optreden van de Marine kon efficiënt zijn omdat de commandant van de Zeemacht sinds april 1952 beschikte over een 'Regeling hulpverlening door de Koninklijke Marine bij watersnood'. De auteurs besteden anderzijds ook aandacht aan de fricties en competentiekwesties tussen civiele en militaire autoriteiten. Tegen de instructies in probeerden de militairen soms de leiding over te nemen. De aanwezigheid van de militaire hulp troepen uit het buitenland maakte de organisatie van het geheel ook al niet overzichtelijker, maar uiteindelijk zijn het de resultaten die tellen. Twee West-Duitse compagnieën onder Ameri kaans bevel leverden geweldige prestaties, die in dit boek beschreven worden. De verstrekking van hulpgoederen verliep niet altijd gecoördi neerd; veel hulpgoederen waren overbodig, veel uit vliegtuigen geworpen spullen kwamen in het water terecht of veroorzaakten schade. In bet boek staan verder gedeelten van interviews die voor verlevendiging zorgen. Aardig is ook een verslag over een bezoek van koningin Juliana en over de hulp van Delftse studenten. Ongeveer de helft van het boek wordt in beslag genomen door aansprekend beeldmateriaal, waaronder foto's die nog niet eerder gepubliceerd werden. De foto's zijn soms van uitstekende kwaliteit. Veel aandacht is besteed aan de inhoud, en de foto's zijn met zorg uitgezocht, daarom is het jammer dat (op p. 25 en 83) aan het eind van de pagina's gedeeltes tekst zijn weggevallen. Er zijn nog enkele slordigheden, bv. dat bijschriften hier en daar gedrukt over de grijze achtergrond van een foto nagenoeg niet leesbaar zijn. Het boek ziet er goed uit. De oplage bedraagt slechts 1500 exemplaren, en is, vooral voor Zeeuwse lezers, bijzonder interessant. A. Molendijk CAL«X 40 Boekbesprekingen

Zeeland | 2004 | | pagina 41