diensttroebelen weggegooid. Een aantal zegels, zogenaamde bullae, altijd op naam van de regerende paus, is teruggevonden in de Zeeuwse bodem. Hiervan wordt kort verslag gedaan. De grootste groep teruggevonden stempels betreft zogeheten burgerstempels, die oorspronkelijk toebehoord hebben aan kooplieden en gezeten burgers. Archiefonderzoek naar de oorspronkelijke gebruikers blijkt een geweldige klus te zijn. Van de nu aangetroffen zegels lijkt het schier onmogelijk om althans in de Nederlandse archieven afdrukken of andere relevante infor matie te vinden. De auteur vestigt zijn hoop op de omvangrijke oude archieven in Vlaanderen en Brabant. Overigens is het jammer dat in het literatuuroverzicht met name het werk ont breekt van De Ghellinck Vaernewyck, Sceaux et armoiries des villes, communes de la Flandre ancienne et moderne (1935). Hierin wordt onder andere aandacht besteed aan de Zeeuws-Vlaamse zegels van bijvoorbeeld Aardenburg, Axel, Oostburg, Hulst en Sluis. Het hoofdstuk wordt vervolgd met informatie over de categorie-indeling, te weten religieuze, profane spitsovale, veelhoekige, wapen-, hand- merk-, Joodse, portret-, sprekende, monogram stempels en zegelringen. Tot slot wordt kort ingegaan op de van oudsher in Zeeland bewaarde stempels, nu veelal berustend in openbare verzamelingen. Voor de gebruiker is de tabel op blz. 86-98 van belang, waarin alle 275 in Zeeland aangetroffen zegelstempels en zegel ringen zijn opgenomen. In het tweede deel van het werk, het catalogusdeel, worden 93 geselec teerde zegelstempels en zegelringen in kleur afgebeeld en van de nodige informatie voorzien. Elk metalen object wordt vergezeld van een afdruk in gekleurde kunststof. Hiermee wordt een fraaie presentatie bereikt van een onderwerp waarover nog veel te bestuderen valt. Het boek is mooi uitgevoerd en goed ingebonden. Voor iedereen die geïnteresseerd is in de 'metalen' geschiedenis van Zeeland is dit werk een aanrader. Willem van Moll R.E. Hoebeke, Slagveld Sloedam. Een beschrijving van de strijd om de Sloedam, het Sloe en de gemeenten Arnemuiden (Arnemuiden, Kleverskerke), 's Heer Arendskerke ('s Heer Arendskerke, 's Heer Hendrikskinderen, Lewedorp, Nieuwdorp en Wissekerke) en Nieuw- en Sint Joosland (Nieuw- en Sint Joosland en Oude Dorpin de Tweede Wereldoorlog. Uitgave R.E.Hoebeke, Nieuw- en Sint Joosland 2002. 928 blz. ISBN 90-9015327-6. Prijs: 40,-. Walcheren heeft in de Tweede Wereldoorlog een hoge prijs betaald voor zijn ligging aan de monding van de Westerschelde. Door de meeste schrijvers over deze donkere jaren wordt de nadruk gelegd op de verwoesting van het stads hart van Middelburg in 1940, de inundatie van Walcheren in oktober 1944 en de operaties Infatuate i en n, d.w.z. de geallieerde landingen bij Vlissingen en Westkapelle op 1 november 1944. De rol, die de Sloedam in die periode door de historie kreeg toebedeeld is daarbij sterk onderbelicht. Met de verschijning van het boek van Hoebeke is aan deze onderbelichting voor goed een eind gemaakt. In 928 bladzijden (tabellen, verlieslijsten, foto's, registers enz. inbegrepen) beschrijft hij de gebeurtenissen op de Sloedam, het Sloe en in de gemeenten aan weerszijden daarvan gedurende de Tweede Wereldoorlog en de jaren kort ervoor en daarna. Hij heeft daarbij gebruik gemaakt van een ontzagwekkende hoeveelheid brieven, dagboeken, divisiejournaals, krantenartikelen, memoires, opgenomen vraaggesprekken en reeds verschenen geschiedwerken. Omdat zowel in 1940 als in 1944 de aanvallers van oost naar west trokken, zijn de oorlogsverwoestingen in de dorpen ten westen van de Sloedam het grootst geweest en zijn daar de meeste burger slachtoffers gevallen. Het boek valt in vier delen uiteen, waarbij telkens alle onderdelen, in de titel vermeld, aan de orde komen, waardoor soms herhalingen optreden. De inhoud van de delen n (De Bezettingstijd) en rv (De Periode na de Bevrijding) wijkt niet veel af van hetgeen over andere delen van Nederland inzake deze onderwerpen is geschreven. 42 Boekbesprekingen

Zeeland | 2004 | | pagina 43