Vier pioniers In de beginjaren was het instituut nog klein. Het werk begon met twee pioniers zonder gebouw: een botanicus (ir. Wim Beeftink), die samen met een assistent op de zolder van de Nederlandse Algemene Keuringsdienst voor Groenten en Fruit aan de Grote Markt in Goes zat en een chemicus (drs. Joop Hoekman), die een kamer in zijn woning in Goes als laboratorium had ingericht. In 1957 werd de benedenverdieping van de vroegere villa van oesterbaron lzak Willemse te Yerseke gehuurd en verscheen de eerste directeur dr. Karei Vaas en een dierkundige (drs. Cees den Hartog). Het instituut groeide gestaag, de hele villa werd gekocht en Yerseke was een geschikte uitvalsbasis voor veldonderzoek. De onderzoekers maakten eerst een inventarisatie van de toestand van vóór de Deltawerken, üe planning van de werken verliep van noord naar zuid, ze begonnen met het Haringvliet en de Biesbosch. Uiteindelijk kwam de hele delta aan bod, van Rotterdam tot Antwerpen. Het onder zoek richtte zich met name op de verspreiding van bepaalde dier- en plantensoorten, maar daarnaast ook op de hydrografie (denk aan stromingen bijvoorbeeld) van het gebied. De eerste fase van het onderzoek leverde een schat aan informatie op. Maar langzamerhand veranderde de invalshoek van het beschrijven van de patronen in de verspreidingen naar het verklaren van de waargenomen veranderingen. De chemie en later ook de waterverontreiniging ontwikkelden zich naast de biologie als werkter rein. Het instituut kreeg zo'n vijftig medewerkers. De 'villa' bood niet meer voldoende ruimte. Daarom werd in 1971 een moderne vleugel aangebouwd (waarvoor helaas de prachtige tuin moest worden opgeofferd). Het instituut was inmiddels zelfstandig geworden, binnen de Akademie van Wetenschappen. Het diho - Delta Instituut voor Hydrobiologisch Onderzoek - was geboren. Voorspellen Voldoende gegevens verzameld! Het onderzoek evolueert van beschrijvend via verklarend naar meer voorspellend. Dus van 'wat is er?' naar 'hoe gaat zich dit ontwikkelen en wat zijn de verschillende scenario's?'. Voorspellend onderzoek bouwt natuurlijk wel voort op verzamelde gegevens; dat blijft er dus bijhoren.

Zeeland | 2004 | | pagina 4