Over de lotgevallen van het archief 'semeffs'hoo9'e™or van de norbertijner OLV-abdij van Middelburg van de Universiteit van Amsterdam. ymillMKW P.A. Henderikx -> Nederzettingsgeschiedenis van de n n 8 i - Kii- i ii Nederlanden in de Middeleeuwen' Samenvatting van een lezing, gehouden tijdens het dertiende Signum-symposium op 8 november 2003 te Delft. De contactgroep Signum bestaat uit voornamelijk Nederlandse en Belgische mediëvisten die zich bezighouden met de sociaal-economische, institutioneel-juridische en culturele geschie denis van geestelijke en kerkelijke instellingen in de Nederlanden in de Middeleeuwen. Het thema van het symposium was: 'Wat rest ons vandaag de dag nog van de middeleeuwse kerkelijke en religieuze instellingen?'. Momenteel is een groepje historici en kunst- en bouwhistorici bezig met onderzoek naar de geschiedenis van de norbertijner OLV-abdij in Middelburg. Dit project heeft raakvlakken met het thema van het Signum-symposium, namelijk daar waar het gaat om de vraag wat er bewaard is gebleven van het archief van de abdij. Kort allereerst iets over de geschiedenis van de abdij Binnen het kader van de Gregoriaanse hervor mingsbeweging wordt in 1123 op Walcheren, vermoedelijk al direct in Middelburg, een convent van augustijner koorheren gesticht vanuit het regulierenkapittel van Voormezeele in Vlaanderen. Een paar jaar later, op zijn laatst in 1127, gaat dit convent over naar de premonstratenzer- of norbertijnerorde als dochterabdij van die van Antwerpen. De belangrijkste taak van de abdij is op dat moment het bestrijden van de 'ketterij' van Tanchelm. Hiertoe krijgen de kanunniken van de abdij het recht overal in Zeeland te preken, en bovendien schenkt de bisschop van Utrecht hen patronaatsrechten in vijf kerken in Zeeland Bewesten Schelde, namelijk in die van (West-) Souburg, Oostkapelle, Westkapelle, Welle (Noord- Beveland) en, gedeeld met de Utrechtse Sint- Paulusabdij, in de Westmonsterkerk te Middelburg. Wanneer in de loop van de 12de en 13de eeuw van deze kerken 26 dochterparochies worden afgesplitst, waar de abdij het patronaats- recht eveneens verwerft, heeft zij in Zeeland het recht om bij de bisschop van Utrecht de parochiepriesters van ruim dertig parochiekerken ter benoeming voor te dragen. Zo is het althans in theorie, want in de praktijk maken de lokale ambachtsheren eveneens aanspraak op het patronaatsrecht. Geschillen daaromtrent eindigen vaak in een compromis, waarbij de ambachts heren tenminste een rol blijven spelen bij de keuze van de kandidaten. Buiten Zeeland krijgt de abdij in 1276 het patronaatsrecht van de kerk van Monster (Westland) en dochterkerken, waaronder de kerk van Den Haag en de grafelijke hofkapel aldaar. Zowel in deze kerken als in elf kerken in Zeeland verwerft de abdij in de loop van de Middeleeuwen het recht de zielzorg door eigen kanunniken te doen waarnemen. Wanneer in 1559 het bisdom Middelburg wordt gevormd, wordt de functie van abt van de OLV-abdij verbonden met die van bisschop van Middelburg. Over de lotgevallen van het abdijarchief 103

Zeeland | 2004 | | pagina 21