Zeeland i3.4| De Protestantse Kerk in Nederland. De kerkelijke situatie in Zeeland voor en na 1 mei 2004 Drs. L. Wüllschleger was predikant van achtereenvolgens de Hervormde gemeenten te Tholen's-Gravenhage en Middelburg. Daarna was hij secretaris van de Provinciale Synode Zeeland van de Samen op Weg-kerken. Sinds 1 mei 2004 is hij regionaal adviseur voor de Zeeuwse classicale vergaderingen van de Protestantse Kerk in Nederland. Op 12 december 2003 deed zich een uniek feit voor in de Nederlandse kerkelijke geschiedenis. Op deze datum besloten de generale synoden van de Samen op Weg-kerken (de Gerefor meerde Kerken in Nederland, de Nederlandse Hervormde Kerk en de Evangelisch-Lutherse Kerk in het Koninkrijk der Nederlanden) name lijk om zich te verenigen tot één kerk en zo gezamenlijk verder te gaan. Dit verenigings- besluit trad in werking op 1 mei 2004 en vanaf dat moment was de Protestantse Kerk in Nederland een feit. Nooit eerder vond er in ons land een vereniging van kerken plaats op zo grote schaal. Nederland heeft wel een rijke traditie op het terrein van kerkelijke afscheiding en splitsing, maar niet op dat van kerkvereniging. Het ontstaan van de Protestantse Kerk in Nederland betekende echter niet alleen het vreugdevolle sluitstuk van een verenigingsproces. Er was ook sprake van bezwaren. Deze bezwaren mondden erin uit dat ten slotte een aantal kerkleden en gemeenten niet meeging in de verenigde kerk. In dit artikel komt aan de orde hoe de situatie van de betrokken kerken in Zeeland was en is. Daarbij gaat het om een beschrijving van concrete situaties en getalsmatige gegevens, maar ook van inhoudelijke overwegingen die zowel in positieve als in negatieve zin een factor van belang waren bij deze kerkvereniging. Cijfermatige gegevens De toen nog zo geheten Samen op Weg-kerken hadden voor 1 mei 2004 in Zeeland ongeveer 95.000 leden (belijdende leden, doopleden en in de Nederlandse Hervormde Kerk ook de z.g. geboorteleden). Globaal waren deze leden in Zeeland als volgt verdeeld over de drie betrokken kerken: Gereformeerd: 20.000 Hervormd: 75.000 Luthers: 300 de gereformeerde kerken in nederland Figuur 1. Logo's van de Gereformeerde Kerken in Nederland, Nederlandse Hervormde Kerk en Evangelisch-Lutherse Kerk in het Koninkrijk der Nederlanden. De Protestantse Kerk in Nederland 139

Zeeland | 2004 | | pagina 17