We hebben tevens gezien wat de jonge Buys Ballot ertoe bracht zich te richten op de meteorologie. Enerzijds speelde hierbij de vigerende mode van het Humboldtiaanse onderzoek een belangrijke rol, anderzijds miste de meteorologie nog de stevige fundamenten die andere takken van wetenschap, voorop de astronomie, reeds lang bezaten. Veelzeggend is de opmerking die Buys Ballot in 1846 tot zijn studenten richtte: wanneer gij roem bedoelt, zult gij dien ligter verkrijgen in eene wetenschap, die nog slechts te naauwernood dien naam verdient, die nog schaars het verband harer waarheden weet aan te wijzen; want een gelukkige greep kan eene geheele omwenteling in eene zoodanige veroor zaken.' Beroemd wilde hij worden en beroemd werd hij. In het derde kwart van de negentiende eeuw waren hij en de eveneens Utrechtse oogheelkundige Donders de enige Nederlandse wetenschappers die op een grote internationale reputatie konden bogen. De naar hem genoemde wet kwam daar bij goed van pas, zelfs als die niet de beoogde omwenteling tot gevolg had. Maar de wet en het instituut zijn niet zijn enige belangrijke verdien sten voor de meteorologie. In dit verband moeten ook zijn grote inspanningen worden genoemd om te komen tot internationale samenwerking, bekroond met de oprichting van het IMC. Voor een wetenschap als de meteorologie, waarbij het laboratorium van secundair belang is, is inter nationale samenwerking van het allergrootste belang. Als we Buys Ballot met een enkele aan duiding moeten typeren dan lijkt die van een 'voortreffelijk netwerker' de meest geëigende. Het is immers vooral zijn netwerk waaraan hij zowel de wet, als het instituut als de bekroning van zijn internationale inspanningen dankte. Figuur 1. De prijsuitreiking. Van links naar rechts: prof. Kox, Jade Ottema, Tobias Tiecke, W. Renden. Foto G. Breugel. 48 Buys Ballot en het knmi

Zeeland | 2005 | | pagina 10