Een jeugdavontuur. Maleise zeerovers in Straat Madoera, 1869 1 voor de Marine in Den Helder. 14.3 Het schilderij 'Schip Phoenix met Dr- victor Enthoven J 1 is historicus en verbonden r ««rMi aan het Koninklijk Instituut Zoon Herman Dirk Slegt trad op 23 april 1860 in het huwelijk met Petronella Wilhelmina de Kater (1830-1874) in Haamstede, het geboortedorp van de bruid. Hij was op dat moment comman dant van de kanonneerboot Zr. Ms. No. 44 te Vlissingen. Het jonge stel vestigde zich eveneens in Vlissingen. Herman Dirk werd onder andere lid van het bestuur der godshuizen en van de plaat selijke schoolcommissie en hij werd lid van het Zeeuwsch Genootschap der Wetenschappen.6 Het echtpaar bleef kinderloos. l\la het overlijden van Petronella in 1874, verhuisde Herman Dirk naar Middelburg en betrok het voorvaderlijk huis aan de Balans, waar hij als gerespecteerd burger In april 2005 verscheen de bundel Zeeroof en zee- roofbestrijding in de Indische archipel (19de eeuw).2 Prominent op het stofomslag figureert het schilderij 'Schip Phoenix met Maleise zeero vers in Straat Madoera'. De ontmoeting van de Phoenix met de Maleise zeerovers vond in 1843 plaats. Het doek is in 1869 in opdracht van Herman Dirk Slegt (1820-1890), Middelburger en marineofficier, door de Zeeuwse zeeschilder Jan Frederik Schütz sr. (1817-1888) vervaar digd. Het schilderij is niet onbekend. Zowel in de catalogus 'Van den storm in de stilte' van M. Platier-Van Engeland als in een artikel van Hans Schwartz wordt dit zeegezicht besproken.3 In deze bijdrage zal vooral worden ingegaan op Figuur 1. Herman Dirk Slegt op 67-jarige leeftijd, oktober 1887. Daguerréotypie H.H. Roelse Middelburg (Bron: Zeeuws Archief, Middelburg; Z.I11. IV 154-123). de vraag of het schilderij een juiste voorstelling van zaken geeft en of het als historische bron betrouwbaar is. Schütz heeft het immers 25 jaar na dato geschilderd, ongetwijfeld op aan wijzingen van zijn opdrachtgever. Het leven en de carrière van zowel Slegt als Schütz, zeeroof in Indië, het afgebeelde gevecht en hoe het schilderij in het Zeeuws Museum terechtkwam zullen aan bod komen. Herman Dirk Slegt, 1820-1890'' Eerst komt de familieachtergrond van Slegt aan bod en vervolgens zijn carrière bij de Koninklijke Marine. Later komen zijn avonturen met Zr. Ms. Phoenix en zijn rol binnen het Zeeuws Genootschap aan de orde. Herman Dirk Slegt werd op 10 juli 1820 te Middel burg geboren uit een Zeeuwse burgerlijke familie. Zijn moeder, Maria de Kanter (1793-1877), kwam uit een eerbiedwaardig Zierikzees regen tengeslacht. Haar vader was notaris te Middel burg. Zij was getrouwd met Jacobus Slegt (1791 1851), eveneens afkomstig uit Zierikzee. Jacobus was eerst secretaris van de polder Sint-Jansland en later griffier bij de Staten van Zeeland. De familie Slegt behoorde niet tot de vroedschap van Zierikzee en waarschijnlijk trouwde Jacobus boven zijn stand. Jacobus en Maria bewoonden in Middelburg het huis De Wijnpersse, Balans 15, met direct uitzicht op de Abdij, op een steenworp afstand van de vergaderzalen van de Staten van Zeeland.5 Schip Phoenix

Zeeland | 2005 | | pagina 11