rcpmmMEKi Figuur 1. Gravure van de voorgevel van het stadhuis uit 1595 door Pieter Bast. De te maken wijzigingen aan de ingang zijn met pen aangegeven, za, zg, Zei. 111. n-380. Medio burgens is Cutlia Figuur 2. Gravure door Bast met enige wijzigingen afgedrukt door Z. Roman. ZA, ZG, Zei. 111. li-381. Westmonsterkerk. Op last van de stadsregering is deze kerk vanwege zijn bouwvallige staat, ondanks het protest van velen, in I 575 afge broken. Een prettige bijkomstigheid was dat het nu mogelijk werd een 'schoon marktveld' aan te leggen, linger stelt in zijn boek De Monumenten van Middelburg dat het stadhuis, tengevolge van de oorspronkelijk besloten ligging, in tegen stelling tot die welke gebouwd zijn in Vlaan deren, van onder sober is gehouden en van boven rijk versierd. Het stadhuis had twee ingangen, een aan de Markt en een aan de Noordstraat. Waarschijnlijk tengevolge van het ruime nieuwe marktplein besloot het stadsbestuur in 1612 de twee ingangen tot het stadhuis op te heffen en één nieuwe entree aan de Markt te maken.3 Bij de herinrichting van de Markt in 1998 zijn de fundamenten van het oude bordes naast de vleeshal teruggevonden.4 Op de gravure van het stadhuis van Middelburg die Bast in 1595 vervaardigde, zijn de ingang naar de Vleeshal en de twee ingangen tot het stadhuis te zien. Deze prent is de enige in het oeuvre van Bast waar hij slechts één gebouw, waarvan de details zeer minutieus zijn weergegeven, tegen een lege achtergrond graveerde. De gravure is in zowel de Franse als Nederlandse editie van Lodovico Guicciardini, Descrittione de tutti i Paesi Bassi, opgenomen. Nu zijn nog slechts enkele exemplaren van deze gravure bekend, onder meer een in de Zelandia lllustrata. Dit exemplaar is in zover bijzonder dat hierop de te maken veranderingen aan de ingang met pen zijn aangegeven. In de eerste helft van de zeventiende eeuw geeft de drukker en uitgever Zacharias Roman een nieuwe afdruk van de gravure uit. Hierop zijn enige wijzigingen aangebracht, onder andere voor wat betreft de ingang. Volgens Georges Keyes, de Bastkenner, is de oude maar bijgewerkte koper plaat gebruikt. Wanneer deze afdruk is ver schenen is onbekend. Het moet tussen 1616 en 1668 zijn geweest. Op deze gravure is namelijk de nieuwe weervaan, een zeeridder van 1616, weergegeven en Zacharias Roman overlijdt in 1668. Zacharias Roman, zoon van de drukker en uitgever Gillis Roman te Haarlem, wordt overi gens voor het eerst in 1619 als boekverkoper te Middelburg vermeld en het jaar daarop inge schreven als poorter van deze stad. Genootschapsverzamelingen 161

Zeeland | 2005 | | pagina 43